Meteoroloji'den kar uyarısı: Hafta sonu hava durumuna dikkat

Meteoroloji'nin tahminlerine göre Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı, hafta sonunda da etkili olacak. Cuma günü gelecek yeni soğuk hava dalgasıyla birlikte hava sıcaklıkları daha da düşecek, Türkiye adeta donacak.

Meteoroloji'den kar uyarısı: Hafta sonu hava durumuna dikkat
20 Ocak 2022 - 09:24


Meteoroloji Genel Müdürlüğü son hava tahmin raporunu açıkladı. Tahminlere göre soğuk ve karlı hava devam edecek. Türkiye'yi etkisi altına alan kar yağışı Cumartesi gününden itibaren kuvvetlenerek sürecek. İstanbul’da pazartesi günü hava sıcaklığı -5’e kadar düşecek, hemen hemen tüm şehirlerde kar görülecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Sinop, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, gece saatlerinden itibaren İzmir, Aydın, Muğla çevreleri ile Manisa’nın güney kesimlerinin sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; gece saatlerinden sonra Aydın’ın kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu'nun dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis görüleceği tahmin ediliyor. Rüzgar’ın Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güneydoğusu ile Doğu Anadolu’nun batısında kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/ sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum