Meteoroloji'den hava durumu uyarısı: Kar yağışı etkisini artıracak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 13 Ocak'a ait hava tahmin raporunu açıkladı. Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk ve kar bugün de etkisini artırarak sürecek. Yurdun batısında soğuk havaya fırtına da eşlik edecek.

Meteoroloji'den hava durumu uyarısı: Kar yağışı etkisini artıracak
13 Ocak 2022 - 09:03


Türkiye'ye hafta başında giriş yapan soğuk hava dalgası etkisini sürdürüyor. Yurdun birçok bölgesi beyaza büründü. Kar yağışının bugün de devam etmesi bekleniyor. Soğuk havanın yarından itibaren yurdu terk etmeye başlaması bekleniyor.


 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Denizli, Kütahya ve Afyonkarahisar çevreleri ile Çanakkale’nin doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, genellikle karla karışık yağmur ve kar, Akdeniz kıyılarında sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak, Güneydoğu Anadolu ile Şırnak çevrelerinde yağmur şeklinde görülmesi, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda kuvvetli, iç ve yüksek kesimlerde (1100 metre üzeri kesimlerde) yer yer yoğun kar yağışı şeklinde görülmesi bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus bekleniyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum