Merkez Bankası'nın net rezervi eksi 50 milyar dolar!

Merkez Bankası'nın piyasa müdahaleleri ve "Kor Korumalı TL vadeli mevduat" sistemiyle birlikte rezervlerinde erime yaşandı. CHP'nin raporuna göre Merkez Bankası'nın net rezervi -50 milyar dolar oldu.

Merkez Bankası'nın net rezervi eksi 50 milyar dolar!
23 Aralık 2021 - 09:42 - Güncelleme: 23 Aralık 2021 - 09:53

Türk Lirası'ndaki tarihi değer kaybı nedeniyle uygulamaya alınan "Kur korumalı TL vadeli mevduat" sistemiyle birlikte döviz kurlarında düşüş yaşandı.

Uygulamaya yönelik birçok tartışma konusu bulunurken konunun uzmanları tarafından “gizli faiz artışı” olarak yorumlandı. Merkez Bankası’nın dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğine göre mevcut döviz (ABD Doları, Avro ve İngiliz Sterlini) hesabını TL’ye çeviren gerçek kişilere kur farkı MB tarafından ödenecek.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre Merkez Bankası​ tarafından 3, 6 veya 1 yıl vadeli TL mevduat veya katılma hesabı açanlara ödenecek destek sadece bir kez verilecek. TL’de açılacak yeni kur korumalı TL vadeli mevduat hesaplarında ise aradaki farkın Hazine tarafından üstlenilmesi bekleniyor. Bu arada Merkez Bankası, kur korumalı TL mevduatlarda kullanılacak ilk dolar/TL kurunu dün 12.3480 olarak açıkladı.

NET REZERVLER EKSİ 50 MİLYAR DOLAR
Bu uygulama yavaş yavaş netleşirken Merkez Bankası’nın yeni görevi ise bankanın rezervleriyle ilgili tartışmayı yeniden alevlendirecek. Rezervleri “eksi”de olan MB’nin bu destek ödemelerini nasıl yapacağı merak konusu.

CHP’nin raporuna göre, MB’nin brüt rezervi (altın+döviz) 3-12 aralık haftasında 1.2 milyar dolar daha azalarak 122.9 milyar dolara geriledi. Son üç haftada ise 5.5 milyar dolarlık erime var. Rapora göre, MB 1-17 aralık arasında döviz kurlarına beş ayrı müdahalede bulundu ve doğrudan 6.1 milyar dolar, vadeli işlemlerle de 392 milyon dolarlık satış yaptı. Bu tür gelişmeler sonrası MB’nin net rezervi de -50 milyar dolar olarak hesaplandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum