MEB'in kitabında Suriye Devletinin resmi bayrağı gitti, OSÖ bayrağı geldi!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dağıtlan Anadolu imam hatip lisesi 9. sınıf Arapça ders kitaplarında Suriye Arap Cumhuriyeti'nin resmi bayrağı yerine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağına yer verildi. 

MEB'in kitabında Suriye Devletinin resmi bayrağı gitti, OSÖ bayrağı geldi!
14 Eylül 2021 - 18:54

CEMRE DAĞAŞAN / AYKIRI

Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulu'nca kabul edilerek Anadolu imam hatip liselerine dağıtılan 'Arapça 9. Sınıf  Ders ve Öğrenci Çalışma Kitabı'nda Suriye devletinin bayrağı yerine ÖSO bayrağı kullanıldı. 

Ders kitabının 11'inci sayfasında yer alan 'Milliyet' başlığı altında, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 7 devlet kendi bayrakları resmedilirken, Suriye'de 1980'de kullanılmaya başlanan ve Suriye Arap Cumhuriyeti'ni temsil eden bayrağa yer verilmedi. 
TARTIŞMALI KARARLARA DEVAM EDİYOR
Son zamanlarda sıklıkla ders kitapları ve müfredatta yaptığı değişiklikler ile gündeme gelen MEB, pek çok kesim tarafından eleştirilerin hedefi olmuştu. MEB'in son zamanlarda aldığı tartışmalı kararlar arasında tarih kitaplarında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Baş Komutan' olarak bahsetmesi ve Kıbrıs Zaferi'ni dönemin başbakanı Bülent Ecevit'i zikretmeden işlemesi de yer alıyor.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU TARTIŞMALI BİR YAPI
Özgür Suriye Ordusu, Suriye'de 2011 yılında Arap Baharı ile başlayan ve yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan iç savaş sonucu ortaya çıkan silahlı gruplardan birisi olarak biliniyor.

Esad yönetiminin protestoları bastırma girişimleri sonucunda örgütlenen yapı, içerisine ordudan istifa eden çok sayıda askeri de alarak düzensiz bir ordu görünümü kazandı.

ÖSO'nun içerisine giren bazı gruplar birçok defa eleştiri konusu olmuş ve Türk kamuoyunda da tartışılmıştı.

Türkiye ile iyi ilişkiler kuran grup, bir dönem ABD ve batılı güçler tarafından 'Eğit-Donat' planı kapsamında desteklenerek Esad karşıtı bir aktör olarak sahaya sürüldü.

TSK'nın, Suriye'nin kuzeyine düzenlemiş olduğu Barış Pınarı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı ve Fırat Kalkanı Harekatı'na da destek veren grup, 30 Mayıs 2017 tarihinde yeniden yapılanmaya giderek Suriye Milli Ordusu adını kullanmaya başladı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum