Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de var mı? Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı

Avrupa'da yayılan ve endişe yaratan maymun çiçeği virüsü hakkında Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Virüsün Türkiye'de tespit edilip edilmediğine ilişkin bilgi verildi.

Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de var mı? Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı
22 Mayıs 2022 - 12:20


Afrika’da görülen ve endemik bir virüs olarak kabul edilen maymun çiçeği virüsü Avrupa’nın ardından ABD’de de ortaya çıktı. Sayıları hızla artan maymun çiçeği salgını uluslararası kamuoyunda panik yarattı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından virüse ilişkin açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, şöyle denildi:
"Monkeypox, kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalıktır. Ortopoksvirüs ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklanır. İnsan vakalarının çoğu, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika’da görülmüştür. Monkeypox, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla damlacık maruziyeti ile bulaşabilir.

TÜRKİYE'DE VAKA VAR MI?
"Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar, ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir. Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında, diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir"
loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum