Marketlerin gizli zam oyunu! Vatandaşa böyle yansıtıyorlar

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, market ürünlerinde gramaj hilesi yapılarak vatandaşa gizli zam yansıtılıldığını açıkladı. "Vatandaş önce kendi fiyat ve gramaj denetimini yapmalı" diyen Palandöken, tüketicilere uyarılarda bulundu. 

Marketlerin gizli zam oyunu! Vatandaşa böyle yansıtıyorlar
26 Eylül 2021 - 12:56
Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken bir yazılı açıklama yaparak marketlerde başvurulan yeni bir zam yöntemine karşı vatandaşı uyardı.

Tüketicinin cebinden çıkan para aynıyken dolaba giren ürünün eksik olduğuna işaret eden Palandöken, "Birçok kalemde vatandaşa gizli zam yansıtılıyor. Zabıta ekipleri denetimleri yapıyor fakat vatandaş önce kendi fiyat ve gramaj denetimini yapmalı. Piyasaları ve ceplerimizi doğrudan etkileyen bu etik dışı durumlara karşı uyanık olunmalı" dedi.

Palandöken, tüketicileri uyardığı yazılı açıklamasında şu değerlendirmede bulundu:
"Birçok kalemde vatandaşa gizli zam yansıtılıyor. Zabıta ekipleri denetimleri yapıyor fakat vatandaş önce kendi fiyat ve gramaj denetimini yapmalı. Piyasaları ve ceplerimizi doğrudan etkileyen bu etik dışı durumlara karşı uyanık olunmalı. Esnafımız ürünleri alıp satmak dışında hiçbir müdahalede bulunamıyor. Buna rağmen sanki esnafın dükkanında satılan ürünler bu şekilde hile yapılıyormuş gibi bir algı söz konusu. Zincir marketlerden alışverişlerde bu konuda dikkatli olunmalı. Bununla birlikte yasal bir düzenlemeyle gıda ürünlerinin gramajlarının tüketicinin göreceği şekilde yazılma zorunluluğu getirilmeli. Gramaj standardı getirilmeli. Üretici değişiklik yaptıysa da bunu tüketiciye ve fiyatlara yansıtmak zorunda olmalı."

YORUMLAR

  • 0 Yorum