Mahkeme, Türk Hava Kurumu Kayyumuna "Dur" dedi!

Eski AKP’li Bakan Cenap Aşçı’nın kayyum olarak atandığı Türk Hava Kurumu, 15 farklı şehirde yer alan 44 taşınmazı satışa çıkarmıştı. Mahkeme, THK’nin 44 taşınmazı satışa çıkarmasına “Dur” dedi. 

Mahkeme, Türk Hava Kurumu Kayyumuna "Dur" dedi!
07 Ağustos 2021 - 09:05
Türkiye’de art arda çıkan yangınların kontrol altına alınamadığı ve THK bünyesinde bulunan yangın söndürme uçaklarının hangarda çürümeye bırakılması gündeme gelirken THK, skandal bir karar vererek orman yangınlarının devam ettiği zamanda 44 taşınmazını satışa çıkartma kararı vermişti. Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, THK’nin skandal kararına geçit vermedi. 

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre, mahkeme AKP'li eski Bakan Cenap Aşçı başkanlığındaki kayyım heyeti tarafından yönetilen THK’nin 4 Temmuz tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanan 15 kentteki 44 mülkün satış işlemlerine izin vermedi. Mahkemenin kararıyla, THK’nin Antalya, Burdur, Çanakkale, Çorum, Denizli, Edirne, Erzurum, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Aksaray ve Yalova’daki mesken, tarla, bağ, dükkân, büro ve depo gibi gayrimenkulleri satması engellenmiş oldu.

MAHKEME “TEDBİREN” DURDURDU
Mahkemenin kararında, “Kayyım heyetinin Türk Hava Kurumu, THK Üniversitesi ve şirketler adına gayrimenkul ve menkul alıp satmasına izin ve yetki veren kararın tedbiren durdurulmasına, bu kararın da kayyım heyetine tebliğ edilmesine karar verilmiştir” dendi.

ŞOKE EDİCİ İDDİA GÜNDEME GELDİ 
İsminin açıklanmasını istemeyen THK’nin eski yöneticileri, şoke edici bir iddia ortaya atarak “Kayyım yönetimi THK’yi ele geçirmeye çalışıyor. Çünkü, kurumu bin 200 civarında gayrimenkulü var. THK’nin ülke genelinde 400’e yakın şubesi var ve yaklaşık 350’si muhalif. Bu yüzden de kayyım yönetim şube binalarının giderlerini, elektrik, su ve internet faturalarını ödemiyor. Şubeler ise bir an evvel kongre yapılmasını istiyor. İktidar THK'nin milyonlarca lira değerindeki mülklerine çökmek istiyor” demişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum