LG, akıllı telefon pazarından çekildi

Güney Kore'nin ünlü markası LG, cep telefonu ve akıllı telefon markasını satın alacak bir alıcı bulamayınca kapatma kararı aldı. LG, akıllı telefon pazarından çekilen ilk büyük üretici olarak kayıtlara geçti.

LG, akıllı telefon pazarından çekildi
05 Nisan 2021 - 09:27
Güney Kore’nin ünlü markası LG’nin cep telefonu ve akıllı telefon üreten alt markası LG Electronics, zarar eden akıllı telefon birimini kapatma kararı aldı.

Böylece LG, 2000'li yıllarla birlikte büyük bir yükselişin yaşandığı akıllı telefon pazarından çekilen ilk büyük üretici olarak kayıtlara geçti.

Dünya gazetesinin haberine göre; LG hali hazırda Kuzey Amerika akıllı telefon pazarında yüz de 10'a sahip ve pazardaki üçüncü büyük oyuncu. Küresel pazarda ise sadece yüzde 2 paya sahip olan LG, geçen yıl 23 milyon akıllı telefon sattı.

6 YILDIR ZARAR EDİYORDU
LG, mobil birimindeki art arda 23 çeyrekteki zararın, sert rekabet nedeniyle toplam 4.5 milyar dolar olduğunu belirtmişti. Şirket 2021 yılının ilk günlerinde yaptığı duyuruda akıllı telefon biriminin satılma ve devir dahil tüm seçeneklerin değerlendirildiğini açıklamıştı.

LG'nin kaynaklarını daha kârlı olan beyaz eşya ve televizyon birimine kaydırması bekleniyor.

LG’nin tarihindeki en yüksek dördüncü çeyrek satış ve işletme karının yanında 2020 yılında elde edilen toplam kâr da yeni bir şirket rekoru olmuştu. LG Electronics Inc. (LG) 2020’de 56.45 milyar dolar ciro ve 2.85 milyar dolarlık rekor işletme kârı gerçekleştirdiğini ve 2019’la karşılaştırıldığında yüzde 31.1’lik artış olduğunu açıklamıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum