LC Waikiki patronu: "Zam dalgası giyim sektörüne sıçrayabilir!"

Türkiye'de halk birçok alanda gelen peş peşe zamlarla sarsılırken, LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük'ten çarpıcı uyarılar geldi. Küçük, pamuk fiyatlarında sert artışlar yaşandığını, önümüzdeki dönemde tekstil ürünlerine zam gelebileceğini ifade etti.

LC Waikiki patronu: "Zam dalgası giyim sektörüne sıçrayabilir!"
06 Ekim 2021 - 10:03
Türkiye peş peşe gelen zamları konuşurken, bir zam uyarısıda LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük'ten geldi. Küçük, pamuk fiyatlarındaki artış nedeniyle bir çok üründe olduğu gibi tekstil ürünlerine de zam gelebileceğini söyledi.

Bloomberg HT’deki röportajda konuşan Küçük, pamuk fiyatlarında yaklaşık dolar bazında yüzde 80 bir artış olduğunu bu durumun da giyim enflasyonunu olumsuz etkileyeceğini söyledi. Küçük pamuk fiyatlarındaki artışın devam etmeyeceğini umut ettiklerini de ekledi.

"DOLAR BAZINDA YÜZDE 80 ARTIŞ VAR"
Küçük, “Pamuk fiyatlarında beklenmedik bir artış oldu. Geçen sene 65 sent olan pamuk, bu sene 1,05 doları buldu. Dolar bazında yaklaşık yüzde 80 bir artış var. Böyle giderse bu durum giyim enflasyonunu olumsuz etkileyecektir” dedi.

Pamukta 2011’de de böyle bir durum olduğunu fakat fiyatların sonrasında tekrar gerilediğini hatırlatan Küçük, "O yüzden geçici bir durum. Tavsiyem, sipariş miktarı kadar pamuk alınması gerek, stok yapmak mantıklı değil” diye konuştu.

YAZ SEZONUNDA FAHİŞ FİYATLARA DİKKAT
Enflasyon rakamlarını da değerlendiren Küçük, “Hazır giyim ve ayakkabıdaki enflasyon tamamen girdi maliyetlerindeki artıştan kaynaklandı. Eğer 2-3 ay daha böyle giderse yaz sezonu da maalesef enflasyonun 10-15 puan üzerinde artış olma ihtimali yüksek” dedi.

Küçük, hazır giyimde ihracat rakamlarının beklenenin üzerinde olduğunu, pandemiden dolayı Türkiye’ye Asya’dan ve Güney Amerika’dan sipariş kayması olduğunu, bu sebeple üretim firmalarının kapasitenin üzerinde çalıştıklarını söyledi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum