Abdulkadir Selvi: "AK Partililer Facebook tercih ediyor, CHP'liler Twitter'cı"

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, iktidara yakınlığı ile bilinen Optimar Araştırma'nın partilere göre sosyal medya kullanımına ilişkin verilerini paylaştı. Selvi, "AK Partililer Facebook tercih ediyor, CHP'liler Twitter'cı" dedi.

Abdulkadir Selvi: "AK Partililer Facebook tercih ediyor, CHP'liler Twitter'cı"
06 Ekim 2021 - 09:48 - Güncelleme: 06 Ekim 2021 - 11:37


WhatsApp, Facebook ve Instagram'ın dünya genelinde çökmesi ve 7 saat boyunca erişim sağlanaması hala konuşulurken, Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı. İktidara yakın Optimar’ın sosyal medya eğilimleri konulu araştırmasını paylaşan Selvi, partilere göre sosyal medya kullanımının verilerini aktardı.

Selvi'nin yazısı şöyle:
"Burası çok önemli. O nedenle partilere göre sosyal medya kullanımını ayrıntılı olarak paylaşmak istiyorum.

AKP'LİLER
AK Partililer ezici bir çoğunlukla Facebook tercih ediyorlar. Yüzde 50.5’le Facebook diyorlar. İkinci sırada ise yüzde 36.2’yle YouTube geliyor. Belli ki AK Partililerin müzik dinleme eğilimleri yüksek. Twitter kullanımı yüzde 23.3’le üçüncü sırada gelirken, ilginç bir şekilde Instagram yüzde 18.6’yla son sırada yer alıyor.

CHP’LİLER
CHP’liler ise tüm sosyal medya platformlarına eşit bir şekilde dağılmış durumdalar. Ama CHP’liler ağırlıklı olarak Twittercı. Yüzde 31.7’yle Twitter ilk sırada gelirken onu yüzde 28.1’le Instagram takip ediyor. Yüzde 27.5’le YouTube üçüncü sırada yer alırken, Facebook yüzde 13.2’yle son sırada geliyor.

AK Partililerle CHP’liler sadece siyasette ters düşmüyorlar. Sosyal medya tercihlerinde de
taban tabana zıtlar.

MHP’LİLER
MHP’liler yüzde 15.2’yle ilk sırada Facebook’u tercih ediyorlar. Facebook kullanımında Cumhur İttifakı oluşmuş durumda. Onu ikinci sırada yüzde 9.2’yle Instagram takip ediyor. Son iki sırada ise yüzde 8.7’yle YouTube ve yüzde 1.9’la Twitter geliyor.

İYİ PARTİLİLER
İYİ Parti’de daha önce sosyal medya kullanımı daha yüksekti. Hatta bir ölçümde sosyal medya partisi tespitinde bulunmuştuk. Ama bu kez biraz gerilemiş gibi. İYİ Partililerin birinci tercihi yüzde 14.1’le Twitter. Instagram ise yüzde 9.7’yle ikinci sırada gelirken, onu yüzde 8.7’yle Facebook takip ediyor. YouTube yüzde 4.3’le son sırada yer alıyor.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum