ABD'de CIA depremi: "Onlarca ajanımız öldürüldü ya da yakalandı!"

ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA), başta Rusya, Çin, İran ve Pakistan olmak üzere yurt dışındaki onlarca ajanının öldürüldüğünü ya da yakalandığını ortaya çıktı. CIA, "çok gizli" bir yazışmada dünya genelinde onlarca ajanın yakalandığını, öldürüldüğünü ya da kimliğinin ifşa olduğunu duyurdu.

ABD'de CIA depremi: "Onlarca ajanımız öldürüldü ya da yakalandı!"
06 Ekim 2021 - 09:31 - Güncelleme: 06 Ekim 2021 - 09:41

ABD'de Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) depremi yaşanıyor. CIA yetkilileri, dünyanın dört bir yanındaki merkezlere gönderilen çok gizli bir telgrafta, ABD'nin casusluk yapmak için diğer ülkelerden topladığı çok fazla insanın kaybolduğunu söyledi. Başta Rusya, Çin, İran ve Pakistan olmak üzere yurt dışındaki onlarca muhbirinin son yıllarda yakalandığı, öldürüldüğü veya ikili çalıştırıldığı ortaya çıktı.

New York Times gazetesinde yer alan ve büyük yankı uyandıran haberde, son yıllarda onlarca ajanın kaybolduğu belirtilirken bu isimler arasında CIA adına çalışan ve başka ülkelerde  yaşayan kişiler olduğu da belirtildi. Özellikle Rusya, Çin, İran ve Pakistan’daki istihbarat hizmetlerinin CIA için zorluk yarattığı belirtilirken bu bölgelerde yaşayan bazı ajanların taraf değiştirdiği de belirtildi.

CIA’nin bu sorunlarla geçmişte de karşılaştığı fakat bu durumun artık kronik bir hale geldiği de yazışmalarda belirtiliyor. Belgede, Teşkilat’a yıllarca ‘veba’ olan sorunların belirtildiği kaydedilirken bunlar, “Kaynaklara çok fazla güvenmek, rakip istihbarat teşkilatlarını hafife almak, potansiyel riskleri hesaba katmadan muhbirleri işe almak” olarak sıralanıyor.

New York Times’ın haberi ile ilgili olarak CIA resmi bir açıklama yapmadı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum