Kürşad Zorlu: "Karantina odaları da öğrencilere açıldı"

Covid-19 önlemleri kapsamında devlet yurtlarında ayrılan karantina odaları, aşırı talepten dolayı iptal edildi. Odalar öğrencilere açılmaya başladı. HaberTürk yazarı Kürşad Zorlu konunun detaylarını köşesine taşıdı.

Kürşad Zorlu: "Karantina odaları da öğrencilere açıldı"
23 Eylül 2021 - 19:53

Üniversitelerde yüz yüze eğitim sürecinin yeniden başlamasıyla başlayan barınma sorununda sıcak gelişmeler yaşanıyor. Covid-19 nedeniyle KYK yurtlarında oluşturulan zorunlu karantina odalarının iptal edildiği ortaya çıktı.

Konuyu köşesine taşıyan HaberTürk yazarı Prof. Dr. Kürşad Zorlu çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Zorlu, alınan yeni kararla ilgili "Peki şimdi o kaygı ve önlem ihtiyacı nasıl karşılanacak? Yani vaka çıkan semptomlu öğrenciler ne olacak? Bu kez evlerine mi gönderilecek?" sorularını gündeme getirdi.

İşte Zorlu'nun konuyla ilgili değerlendirmesi:

"Öğrencilerin yurt ve barınma konusu milyonlarca öğrenciyi ve haliyle onların ailelerini yakından ilgilendiriyor. Özellikle salgın döneminde ağırlaşan ekonomik sorunlar ve düşen alım gücü sorunu daha da görünür ve hissedilir hale getirdi.

Öyle ki bakanlıkça dün il müdürlüklerine gönderilen yazıda daha önce kimi öğrencilerin Covid 19’a yakalanma ihtimaline karşı boş tutulan odaların da sıralamadaki öğrencilere sunulması istendi. Buna göre 100 yataktan aşağı yerlerde 2 ve 100 üzerinde olan yerlerde de 4 ‘er oda olası karantina için boş bırakılacaktı. Öğrenciler bu yolla evlerine gönderilmemiş ve orada karantinaya alınmış olacaktı.

Tabii sorun artınca şimdi bu odalar da dahil edildi. 720 bin dolayında yatak kapasitesi olduğu düşünülünce epey bir oda ve yatak sayısına denk geliyor.

Peki şimdi o kaygı ve önlem ihtiyacı nasıl karşılanacak? Yani vaka çıkan semptomlu öğrenciler ne olacak? Bu kez evlerine mi gönderilecek? Doğrusu bir yönergeye ulaşamadım.

Bir de gözden kaçan özel yetenek sınavıyla (Beden Eğitim, Görsel Sanatlar, Tiyatro Resim vb) yerleşen öğrenciler. Onlar henüz yerleşmediği için yurt başvuruları da alınmamış durumda. Onların da başvuruları eklenecek.
Yeni yurt yapmaktan başka köklü bir çözümü yok bu işin..."


YORUMLAR

  • 0 Yorum