Kredi kullanan kişi sayısı 25 milyonu geçti, hacizlerde artış yaşanıyor!

Türkiye Bankalar Birliği, “Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri” raporunu açıkladı. Buna göre, Türkiye'de kredi kullanan kişi sayısı 25 milyona yükseldi. Ayrıca hacizlerde artış yaşandı. Takibe düşen kredi miktarı 2,2 milyar TL'yle rekor seviyeye geldi.

Kredi kullanan kişi sayısı 25 milyonu geçti, hacizlerde artış yaşanıyor!
21 Eylül 2021 - 14:50

Türkiye Bankalar Birliği'nin raporu 2021 yılının ikinci çeyreğinde takibe düşen bireysel kredilerinin toplamının 2,2 milyar TL'ye yükseldiğini gösterdi. Böylelikle takibe düşen bireysel kredilerde çeyreklik bazda rekor artış görüldü.

Bloomberg HT'nin aktardığı “Tüketici Kredileri ve Konut Kredileri” raporunda yer alan verilere göre, 2. çeyrekte 3 milyon 453 bin kişiye, 88 milyar lira tüketici ve konut kredisi kullandırıldı. Bu dönemde takibe düşen kredi tutarı ise 2,2 milyar TL ile rekor düzeye yükseldi.

Takibe düşen kredilerin 1,9 milyar liralık kısmını ihtiyaç kredileri oluşturdu. Bu dönemde ödenmeyen konut kredileri 314 milyon lira, taşıt kredileri 21 milyon lira oldu.

KREDİ KULLANAN KİŞİ SAYISI 25 MİLYONU AŞTI
Haziran 2021 itibariyle tüketici kredileri ve konut kredileri toplamı yaklaşık 656 milyar TL olurken, kredi kullanan toplam kişi sayısı ise 25 milyon 529 bine yükseldi. Kredi kullanan kişi sayısı önceki yıla göre 1,3 milyon artış kaydetti. Toplam tüketici kredisi ve konut kredileri tutarı yıllık yüzde 19 yükseldi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum