KPSS öğretmen adaylarına mülakatta sorulan sorular: Behzat Ç, kahve, mango, voleybol...

Öğretmen adaylarının KPSS'de yüksek puan almalarına rağmen mülakatta elenmeleri tepki çekmiş ve Türkiye gündemine oturmuştu. Öğretmen adaylarına mülakatta sorulan sorular ise merak konusu olmuştu. İşte o sorulardan bazıları....

KPSS öğretmen adaylarına mülakatta sorulan sorular: Behzat Ç, kahve, mango, voleybol...
31 Aralık 2021 - 11:37


KPSS'den yüksek puan almaları ve derece yapmalarına rağmen mülakatlarda 50-58 bandında puan verilerek elenen öğretmen adayları Türkiye gündemine oturmuştu.  Sosyal medyadan sınav sonuç belgelerini paylaşarak kendilerine haksızlık yapıldığını savunan öğretmen adaylarına muhalefet partilerinden destek gelmişti.

Sözcü'den Ahmet Kaya'nın haberine göre KPSS yazılı sınavlarından alanlarında Türkiye derecesi yaptıklarını belirten öğretmen adayları uygulamaya isyan etti.

KPSS'DEN YÜKSEK, MÜLAKATTA DÜŞÜK
Yazılı sınavda 93.666 KPSS puanı almasına karşın, mülakatta 55 panla tercih dışı bırakılan bir KPSS mağduru,  “Alanımda KPSS Türkiye birincisiyim. Hiçbir neden göstermeksizin elemek? Verilen emeğin ve geleceğimizin tek kalemde silinmesi. Aynısının size yapılmasını düşünün. Aslında  çoğu şeyin çözümü bu.  Biraz empati, biraz duyarlılık” paylaşımı yaptı.

MÜLAKATTA NE SORULMUŞ OLABiLİR Kİ?
Yazılı sınavda 96 KPSS puanı almasına karşın, 58 sözlü puanı ile atama dışı bırakılan bir başka öğretmen adayıyla ilgili ise, “KPSS'de Türkiye derecesi yaptıktan sonra mülakatta ne sorulmuş olabilir ki 55 puan veriliyor? Belli ki mülakat formalite. Peki mülakatta elenen yüksek puanlı kişilerin yerine kim atanıyor? Adaletten sapmayın, vicdanlı olun” paylaşımı yapıldı.

İŞTE O SORULAR
İşte alanlarında Türkiye'nin en iyi KPSS puanlarını almalarına karşın, mülakat sınavlarında düşük puanla tercih hakkı kazanamayan öğretmen adalarına sorulan ve tepki çeken o sorulardan bazıları:

*Tahin neden yapılır?

*Dünyada kahve üretiminde 1. Olan ülke

*Milli takımın voleybolda elendiği ülke?

*Öğrenciniz telefonla çok fazla ilgileniyorsa ne gibi yönlendirmeler yaparsınız?

*Mangoyu hiç bilmeyen bir çocuk gördüğünde şeftali diyorsa, plaete göre hangi ilkedir?

*Sadece teknolojik altyapı kurmak eğitim için yeterli midir?

*Yüzbaşının kızı kitabının yazarı kimdir?

*Eşkıya filminde Şener Şen'in rol arkadaşı kimdi?

*İki şehrin hikayesi kimin eseri_

*Behzat Ç. Karakterinin başrol oyuncusu kim?

*İlk yerli ve milli savaş gemimizin ismi nedir?

*BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi hangi anlaşmayla imzalanmıştır?

*TC'de araç kullanmak için en alt sınıf ehliyet grubu nedir?

*Aziziye Tabyaları hangi ilimizdedir?


YORUMLAR

  • 0 Yorum