Omicron varyantının ilk görüldüğü Güney Afrika vaka sayıları düşüyor

Omicron varyantı nedeniyle dünyada vaka sayıları rekor kırarken yeni bir gelişme yaşandı. Varyantın ilk görüldüğü Güney Afrika’dan vaka sayısıyla ilgili önemli bir açıklama geldi.

Omicron varyantının ilk görüldüğü Güney Afrika vaka sayıları düşüyor
31 Aralık 2021 - 11:30

Dünyada koronavirüse karşı aşılama sürerken Omicron varyantı nedeniyle vaka sayılarında yaşanan artış paniğe neden olmuştu. Ancak Omicron'un ilk tespit edildiği ülke olan Güney Afrika'dan önemli bir açıklama geldi.

Güney Afrika hükümeti, ülkenin koronavirüs salgınında dördüncü dalganın en kötü aşamasını atlatmış olabileceğini belirterek gece yarısından sonra uygulanan sokağa çıkma yasağını kaldırdı.

Kabine toplantısı sonrası hükümetten yapılan açıklamada, ilk defa Güney Afrika'da tespit edilen Omicron varyantının yüksek bulaşıcılığına rağmen hastaneye yatış oranlarını önceki dalgalardaki kadar artırmadığı bildirildi.

VAKA SAYISI DÜŞÜYOR
Ölüm sayılarında ufak bir artış olduğu kaydedilen açıklamada, “Ülke genelinde neredeyse tüm illerde vaka ve hastaneye yatış rakamları düştü” dendi. Güney Afrika'da vaka sayısı, bu hafta önceki hafta tespit edilen 127 binden 89 bine geriledi.

Güney Afrika'da kasımda tespit edilen Omicron varyantı, birçok ülkede vaka sayılarının hızla artmasına ve yeni önlemlerin uygulamaya konmasına yol açmıştı. Ülkede pandemi sürecinde 90 binden fazla kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı 3,5 milyona yaklaştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum