Kırşehir'deki 23 Nisan kutlamalarında tartışmalı görüntüler: Arapça müzikler çalındı

Kırşehir'de yapılan 23 Nisan etkinliğinde skandal. Milli bayramda çocuklara, Arapça müzikler açıldı. Kırşehir Valiliği'nden konuya ilişkin açıklama yapıldı.

Kırşehir'deki 23 Nisan kutlamalarında tartışmalı görüntüler: Arapça müzikler çalındı
24 Nisan 2022 - 10:37 - Güncelleme: 24 Nisan 2022 - 12:35


Kırşehir'de düzenlenen 23 Nisan etkinliklerinde tartışmalı görüntüler ortaya çıktı. Özel ve devlet okullarından gelen binlerce öğrencinin katılımıyla düzenlenen törenlerde çocuklara Arapça müzikler çalındı.

Batuhan Çolak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, görüntülerin törenlere katılan bir okuyucusundan geldiği ifade ederek şunları söyledi:

"Kırşehir Kentpark'ta düzenlenen 23 Nisan etkinliğinde Arapça şarkılar çalınıyor. Tüm bunları bilinçli yaptıklarını düşünüyorum artık."

KIRŞEHİR VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA
Kırşehir Valiliği, sosyal medyada gündem olan konuya ilişkin açıklama yaptı. Valiliğin açıklaması şu şekilde:

"Ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de coşkuyla kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleriyle ilgili olarak bazı sosyal medya hesaplarında art niyetli haber ve yorumların yer aldığı görülmektedir. Bu nedenle aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

İlimizde Kent Park’ta düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın yoğun katılımı ile coşkuyla kutlanmıştır.  Malum olduğu üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ndaki coşkumuzu ve sevincimizi tüm dünya çocuklarıyla paylaşıyor, dostluk, kardeşlik ve barış mesajlarını çocuklar aracılığıyla tüm dünyaya iletme fırsatı buluyoruz. Bu anlayışa uygun olarak, etkinliklerde Kırşehir yöresi halkoyunlarımıza yer verildiği gibi ilimizdeki okullarda eğitim gören Türkmen öğrenciler de kendi ülkelerine ait halkoyunu gösterisi sunmuşlardır.

Katılımcıların büyük beğeni ile izledikleri etkinliklerin içerisinde yer alan Türkmen öğrencilerin gösterileri bahane edilerek bazı çevrelerce kutlamaların istismar edildiğini görmekten üzüntü duyduğumuzu ifade etmek isteriz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA
Kırşehir Kentpark'ta düzenlenen etkinliği il genelindeki tüm okullardan katılım olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak Bircan Akyıldız'a konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, etkinliğin kendileriyle bir bağı olmadığını valilik tarafından organize edildiğini söyledi:

"Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile ,şimdi konuştum bu Arapça 23 Nisan etkinliğini sordum;Valiliğin programı olduğunu,belediyenin bu etkinlikle ilgisinin olmadığını iletti." FARKLI İLLERDE DE YAPILMIŞ
Batuhan Çolak'ın paylaşımın altına mesaj atan bir vatandaş, Ankara'daki bir okulun 23 Nisan etkinliklerinde de Arapça müzikler çalındığı ileri sürdü.

"Bugün Ankara'da çok merkezi bir okulda da aynısı oldu once arap şarkısı giriyor sonra baska dilde bir şarkı basta her milletten çalınıyor diye dusundum ama hiç anlamadığım bir şekilde Arapça 3-4 defa çaldı cok sinirim bozuldu. Bizim kendi halk oyunlarımız dururken."


 


YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Hakli mehmet
  4 hafta önce
  Demekki ulusal bi bayram degil uydurma
 • Fatih Çakır
  4 hafta önce
  22 ay boyunca doğuda 19 il gezdik ayak basmadığımız yer kalmadı desek yeridir 2 kardeşimizi ve karakol komutanı üsteğmenimizi 1 gece baskininda şehit verdik (2012 yazı Tunceli şehit Mehmet jandarma karakolu) BU OLANLARI VE BUNLARA ÇANAK TUTAN ÇOK KIYMETLİ YETKİLİLERİ GÖRDÜKÇE VATAN TOPRAĞINA BASTIĞIM HER ADIMDA ÖFKEM KİNİM BİR KAT DAHA ARTIYOR VE BİR KAT DAHA UTANIYORUZ VE MUHCUP OLUYORUZ ŞEHİT KARDEŞLERİMİZİN AZİZ HATIRALARI KARŞISINDA YAZIK ÇOK YAZIK...
 • Bülent
  4 hafta önce
  Aşağılık mahluklar, ingilizce, ermenice, ibranice müzikler zorunuza gitmiyor arapça müzik mi zorunuza gidiyor? ALLAH'ın gazabı sizin ve sizin gibi düşünenlerin üzerine olsun
 • SÜLEYMAN EKİM
  1 ay önce
  23 NİSAN’DA ANKARA’DA İSTİKLAL MARŞI’NIN YERİNE ARABİSTAN ULUSAL MARŞI’NI ÇALMAK GİBİ BİR ŞEY Müzik evrenseldir. Çalarız. Söyleriz. Dinleriz. Çalarlar. Söylerler. Dinlerler. Başka ülkelerin şarkılarını severiz. Türkülerimizi severler. Öz önemlidir. Öze bakarız. Sanatçıları ayırmayız. Ulusal ezgilerimiz vardır. Denizimiz, taşımız, ağaçlarımız ve kuşlarımız için yürürüz. İzmir’in dağlarında otururuz. Şehit olanları deftere yazarız. *** Günlerden 23 Nisan. Bir kentte etkinlik. Öğrenciler alanda. Yalnızca Arapça şarkılar duydular. Belediye Çağdaş Partili. Yeğlemenin onunla bağı yok. Düzenleyen valilik. Neden böyle? Gerekçesi açıklanmalı. Dilimizden ve müziğimizden kaçanlar var. 23 Nisan’da Ankara’da İstiklal Marşı’nın yerine Arabistan Ulusal Marşı’nı çalmak gibi bir şey.