İstanbul'da kafe ve restoranlarda tartışılan fişler: "Burası Arap işletmesi"

İstanbul'da yaygınlaşan Arapça tabela ve ilanların ardından kafe ve restoranlarda da Arapça fiş dönemi başladı. İstanbul Beyoğlu'nda bulunan bir restoranda hesap fişi Arapça kesildi. Bir vatandaşın tepkisi üzerine restoran yetkilileri "Burası Arap işletmesi" yanıtını verdi.

İstanbul'da kafe ve restoranlarda tartışılan fişler: "Burası Arap işletmesi"
23 Nisan 2022 - 21:29 - Güncelleme: 23 Nisan 2022 - 21:56


İstanbul'dan tartışma yaratan görüntüler gelmeye devam ediyor. Kentte belirli bölgelerde yaygınlaşan Arapça tabela va ilanlara hesap fişleri eklenmeye başladı.

Başakşehir'in ardından Beyoğlu'nda da bir restoranda müşterilere Arapça fiş kesildi. 

"BURASI ARAP İŞLETMESİ"
Batuhan Çolak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Bir takipçimiz iletti, araştırdık doğruymuş. İstanbul Beyoğlu'nda Anas Chicken isimli bir restorana giriyor, ödeme yaparken Arapça bu fişi veriyorlar. "Neden Türkçe değil bu?" diye tepki gösterince "Burası Arap işletmesi" yanıtı almış. İstanbul'da birçok şubesi var" diye yazdı.

Sözkonusu restoranın tüm şubelerindeki fişlerin Arapça olduğu öğrenildi. Anas Chicken isimli restoranın Irak'taki şubesinden "Kürdistan şubesi" diye bahsetmesi ise dikkat çekti.

Batuhan Çolak şu ifadeleri kullandı:
Bir takipçimiz iletti, araştırdık doğruymuş. İstanbul Beyoğlu'nda Anas Chicken isimli bir restorana giriyor, ödeme yaparken Arapça bu fişi veriyorlar. "Neden Türkçe değil bu?" diye tepki gösterince "Burası Arap işletmesi" yanıtı almış. İstanbul'da birçok şubesi var.

Tüm şubelerde fişler Arapça. 12 Nisan'da yapılan bir paylaşımda "Sinirden ağlayacağım" diyen bir vatandaşı görüyoruz. Birçok yere şikayette bulunmuş ama dönüş olmamış. Sitelerinde de ilginç bilgiler var. Irak'taki şube için "Kürdistan şubesi" demişler.


Gittiğiniz ülkenin insanlarına bile saygı göstermeden, oranın kurallarını hiçe sayarak hareket edemezsiniz. Bu restoranlar denetlenmiyor, herkes istediği gibi at koşturuyor. Hatırlatmak bile abes ama yapmak zorundayız: "Bu ülkenin dili Türkçe'dir."BAŞAKŞEHİR'DE DE YAYGIN
İstanbul Başakşehir'de bulunan bazı restoran ve kafeler Arapça fiş kesiyor. Geçtiğimiz günlerde Başakşehir 2. Etap’ta bulunan "Bread Factory" isimli kafeye oturan Türk müşterilere hesap fişi Arapça kesilmişti.


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Siyahlim
  3 hafta önce
  Eğer ki Arap işletmesiyse ozaman Arap ismi köy veya başka isimde olan gelip italyan ve ya İngiliz hesap yazmiyo artık gerçek ten kına geldi vallahi artık tiksiniyorum bakasim Göresim gelmiyo artık bunları kim ne derse desin ben mahallede ve ya sokaklarda çocukların dışarı çıkamaz hale geldiğini görme haline geldik yetkililer ne çıkarınca neyin umrunda oldugunu bilmez haldeler dışardan aaa yazık deniliyor ama biriniz sordunuz mu bu insallari ister misiniz kalsın mı ya her önüne gelene vatandaşlık veriliyo adam mülteci ya 5yili doldurduğu için vatandaşlık a müracaat ediyo bizim ahmaklarda hemen veriyo oylama olsun kalsın mı gitsinmi Zengin semtlerde bukadar doluluk oranı yok olduğundan oradaki çıkıp derki AA yazık diğer semtteki ne gelin sorun lanet olsun defolup gitsinler derler.
 • Ya hak
  3 hafta önce
  ülke sahipsiz kalmış Türkler başsız kalmış.
 • Türk vatandaşı
  3 hafta önce
  İBB bu işletmeye ceza kesmeli, savcılık gerekli işlemi yapmalı, burası Türkiye, kanunsuz işleme göz yumulmasın