Kemal Kılıçdaroğlu: Öyle bir Cumhurbaşkanı olmalı ki 83 milyonu kucaklamalı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne'de konuştu. Cumhurbaşkanlığı adaylığı için konuşan Kılıçdaroğlu, "Öyle bir cumhurbaşkanı olmalı ki 83 milyonu kucaklamalı" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu: Öyle bir Cumhurbaşkanı olmalı ki 83 milyonu kucaklamalı
11 Temmuz 2021 - 11:58 - Güncelleme: 11 Temmuz 2021 - 12:11
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Edirne'de katıldığı Muhtarlar Buluşması'nda konuştu. Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Öyle bir cumhurbaşkanı olmalı ki 83 milyonu kucaklamalı. Tarafsız olmalı" dedi.

Kılıçdaroğlu, "Öyle bir cumhurbaşkanı olmalı ki 83 milyonu kucaklamalı. Tarafsız olmalı, bir partinin genel başkanı değil bütün vatandaşları kucaklamalı.  Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin günün 24 saati konuşması doğru değil. Cumhurbaşkanı çok önemli günlerde çok önemli zamanlarda açıklamalar yapar.  Cumhurbaşkanı her şeye maydonoz olmaz. Cumhurbaşkanı kendisi ve ailesiyle birlikte örnek olmalı" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından başlıklar şöyle:
"Bir ülkede demokrasi istiyorsak demokrasiyi kökleştirmemiz lazım. Coğrafyanın her yerinde demokrasi olmalı. Demokrasi bizim için vazgeçilmez bir temel unsur olmalı. Gerçek anlamda muhtarlık olmazsa demokrasi olmaz.

Çünkü bu topraklarda yapılan ilk seçim bir muhtarlık seçimidir. Muhtarlığın bu topraklardaki tarihi çok eski ve köklüdür.

Muhtarlığa gerekli önemli vermedik. Muhtarlar için bir kanun teklifi hazırladık.

Her muhtarlığın ayrı bir bütçesinin olması lazım. Sizin bulunduğunuz mahallede vatandaşlar Emlak Vergisi ödemiyor mu, ödüyor. Belediye alıyor o parayı. Yüzde 1’i muhtarlık bütçesi olarak ayırsa ne olur, hiçbir şey olmaz. Muhtarlık bütçesi demek aynı zamanda o bütçenin harcanırken denetlenmesi anlamına gelir. Kaynakları adaletli bölüşeceğiz.

Sosyal yardım dağıtırlırken neden hiç mahalle muhtarından görüş alınmaz.  Muhtarın bir parti kimliği yok. Mahallenin fakirini, zenginini en iyi muhtar bilir. Sosyal yardımlar muhtarlar aracılığıyla dağıtılmalı.

Son günlerde cumhurbaşkanlığı tartışması oluyor. Ali mi olsun, Veli mi olsun, anketler, şunlar bunlar. Önce ülkesini seven her vatandaşın elini vicdanını koyup şunu düşünmesi lazım. Bu memlekete nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı. Asıl sorumuz bu olmalı.

Öyle bir cumhurbaşkanı olmalı ki 83 milyonu kucaklamalı. Tarafsız olmalı, bir partinin genel başkanı değil bütün vatandaşları kucaklamalı.  Cumhurbaşkanı seçilecek  kişinin günün 24 saati konuşması doğru değil. Cumhurbaşkanı çok önemli günlerde çok önemli zamanlarda açıklamalar yapar.  Cumhurbaşkanı her şeye maydanoz olmaz. Cumhurbaşkanı kendisi ve ailesiyle birlikte örnek olmalı.

Mütevazı olmalıdır. Seçtiğimiz cumhurbaşkanı mal varlığı dolayısıyla birilerinin tehdidine maruz kalamaz. Seçtiğimiz cumhurbaşkanı ahlaklı bir cumhurbaşkanıdır. Seçtiğimiz cumhurbaşkanı vatandaşla muhatap olurken alçak gönüllüdür.  Bir cumhurbaşkanı arıyorsak önce kafamızda niteliklerini oluşturmamız gerekiyor. Cumhurbaşkanı sevecen ve adaletli olmalı.

Adaletin yanında durmak zorundadır. Bizim seçtiğimiz cumhurbaşkanı onurlu ve başı dik gezen biri olmak zorundadır. Birilerinin önünde eğilmeyen, tehdit edildiği zaman da “Araştırmazsanız namertsiniz” diyebilecek niteliklere sahip olmalı.

Cumhurbaşkanı’nın herkesi kucaklaması lazım. Kimlik, inanç, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapılmaz.  Biz sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapıyoruz.

Cumhurbaşkanı’nın yargı üzerindeki sivil vesayeti kaldırması lazım. Cumhurbaşkanı’nın aynı zamanda darbe hukukunun kalıntılarını temizlemeyi söz vermesi gerekir bu millete.

Biz birinci sınıf mı üçüncü sınıf mı demokrasiyi hak ediyoruz? Cumhurbaşkanı’nın birinci sınıf demokrasiyi hedeflemesi, parlamento üzerindeki vesayeti sonlandırması lazım.  Milletvekili seçiyorsunuz, Allah aşkına siz gerçekten milletvekilini seçiyor musunuz? Sizin önünüze bir liste geliyor. Milletin vekilini millet seçer. Seçilen vekil vesayet altına kalıyor"

YORUMLAR

  • 0 Yorum