Cami tuvaletinde zihinsel engelli bireye tecavüz eden sapık, iyi hal indirimi aldı!

Caminin tuvaletinde zihinsel engelli bir kişiye tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuklu yargılanan Ergün K.’ye iyi hal indirimi uygulandı.  Ergün K., ‘Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda olan kişiye karşı nitelikli cinsel saldırı’ suçundan yargılanırken iyi hal indiriminden de yararlanıp 15 yıl hapis cezası aldı.

Cami tuvaletinde zihinsel engelli bireye tecavüz eden sapık, iyi hal indirimi aldı!
11 Temmuz 2021 - 12:02 - Güncelleme: 11 Temmuz 2021 - 12:22
İstanbul Şile’de 16 Temmuz 2020 tarihinde 57 yaşındaki Ergün K., cami tuvaletinde zihinsel engelli bir kişiye tecavüz etmiş ve o sırada namaz kılmak için camiye giren C.Ç. tarafından olay fark edilmişti. 

Hürriyet'ten İdris Emen'in haberine göre, C.Ç., arkadaşının telefonuyla tuvaletten görüntü aldı. Daha sonra görüntüleri olay yerine gelen polislere teslim etti. Gözaltına alınan Ergün K. çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.

AVUKATLAR ‘SANIĞIN AKIL SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİL’ DEDİ, ADLİ TIP YALANLADI 
İstanbul Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesinde ‘beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda olan kişiye karşı nitelikli cinsel saldırı’ suçundan hakkında dava açılan Ergün K.’nin avukatları anığın da akıl sağlığının yerinde olmadığını savundu.

Adli Tıp Kurumu’ndan gelen rapor ile Ergün K.’nin akıl sağlığı yerinde olduğu belirlendi. 

İYİ HAL İNDİRİMİ ALDI
Zihinsel engelli bir kişiye tecavüz ettiği için 30 Haziran’da yargı karşısına çıkan Ergün K.’nin 18 yıl hapsi istendi. Ergün K.’nin avukatı, sanığın suçunun sarkıntılık düzeyinde kaldığını savundu. 

Suçlamaları reddeden Ergün K.’ye verilen cezada ise 6’da bir oranında indirim uygulandı. Karardan sonra mağdur avukatı İhsan Yalçınkaya, “Yapılan yargılamada sanığa 12 yıl hapis cezası verilmiştir. Mağdur engelli olduğu için ceza 18 yıla çıkarılmıştır. Ancak iyi hal indirimi uygulanarak ceza 15 yıla indirilmiştir. İyi hal indiriminin bu tarz davalarda uygulanmaması gerektiği görüşündeyiz” dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Vatandaş
    3 ay önce
    Olmayacak bedduayı yapıyorum. Karar veren mahkeme heyeti aynı acıyı yaşasın ve iyi hal uygulaması yapılsın. Razı olurlar mı?