Kemal Kılıçdaroğlu: "Erdoğan, Afganların alınması için ABD ile anlaştı"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan gündemi sallayan iddia. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ile gizli bir anlaşma yaptığını ifade eden Kılıçdaroğlu, Afganların sığınmacı olarak Türkiye'ye alınacağını söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu: "Erdoğan, Afganların alınması için ABD ile anlaştı"
03 Ağustos 2021 - 23:22

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan siyasi gündemi sallayacak bir iddia geldi. Kılıçdaroğlu, son günlerde ortaya çıkan görüntülerle kamuoyunun büyük tepkisini çeken Afgan kaçaklarla ilgili Erdoğan'ın ABD ile anlaştığını söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın görüşmeye teamüllere aykırı olarak resmi tercüman yerine Kavakçı ailesinden bir ismi aldığına dikkat çekti.

İşte Kılıçdaroğlu'nun gündeme bomba gibi düşen iddiaları:

"Yangınlardan canımız yanarken, sığınmacı konusuna yeniden değinmekten hicap duyuyorum ama ülkemizin bekasının söz konusu olduğu meseleleri de konuşmak zorundayız. Afgan sığınmacı seli devam ediyor ve yeni gelişmeler yaşanıyor. Bilginize arz ederim sevgili halkım...

1 MİLYONA YAKIN KİŞİYE TÜRKİYE ADRES GÖSTEİLDİ
ABD Afganistan’da kendisine hizmet etmiş, Taliban’ın düşman olarak gördüğü 19.000 Afgan’ı ve aile üyelerini (toplamda 53.000 kişi) ülkesine almaya karar verdi. 1 milyona yakın destekçisine de hedef ülke olarak İran üzerinden Türkiye’yi gösterdi. Bunlar Taliban'dan kaçan gençler.

KAVAKÇI AİLESİNDEN GETİRİLEN TERCÜMAN
Öncelikle şu aşikardır ki; Erdoğan son yaptığı görüşmede ülkemize bu Afgan sığınmacıları kabul etmiştir. Toplantıya devlet mekanizmalarının dışından, Kavakçı ailesinden getirilen genç tercümanın sebebi de belli olmuştur. Erdoğan bunun duyulmasını engellemek için bunu yapmıştır.

ABD'YE TEPKİ
ABD'ye sesleniyorum: Erdoğan ile yaptığınız bu anlaşmaları, geleceğin iktidar üyesi ve ülkeyi yönetecek ittifak olarak asla kabul etmiyoruz. Kendisine ne dediyseniz, neler söylediyseniz, bunlar Erdoğan’ı bağlar, Türkiye Cumhuriyeti'ni bağlamaz.

ÜLKEYİ KORKUNÇ BİR ATEŞE ATIYORSUN
Sana gelince Erdoğan, sınırların neden kevgire dönmesine izin verdiğin, askere polise neden müdahale ettirmediğin artık ortadadır. Tek başına ülkeni yeniden korkunç bir ateşe atmak istiyorsun. Mahallelerimizi satmaya devam mı etmek istiyorsun; seçime gel, halktan onayını al.

Sevgili halkım; yangınlarla olan mücadelemiz sürerken, bu meseleye yeniden değinmek zorunda kaldım, gerçekten çok üzgünüm. Beka sorunumuz haline gelen bu meselenin de örtbas edilmesine izin veremem. Söz veriyorum bu sorunu biz çözeceğiz."


YORUMLAR

  • 0 Yorum