Kemal Kılıçdaroğlu'dan KPSS mülakatı açıklaması: Milli Eğitim Bakanı'ndan randevu talep ettim, hala ses yok

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi'nde KPSS'de mülakat mağduru olan gençlerle buluştu. Kılıçdaroğlu, mağdur gençlerle görüşmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu'dan KPSS mülakatı açıklaması: Milli Eğitim Bakanı'ndan randevu talep ettim, hala ses yok
29 Aralık 2021 - 17:01 - Güncelleme: 29 Aralık 2021 - 17:11

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KPSS’den yüksek puan alıp, mülakatlarda düşük puan verilerek elenen öğretmen adayları ile görüştü.

KPSS sınavından 79.72 alarak İngilizce öğretmenliği alanında 303’üncü olduğunu belirten Salihcan Büyükaydın: “Sözleşmeli öğretmenlik için yapılan sözlü sınavlara girdim. İki gün öncesinde de sözlü sınav sonucumun 56 puana düşürüldüğünü gördüm. Tercih dışı bırakıldım. Bunun sonucunda da iki gündür uyku uyuyamıyorum. İki gündür yollardayım, kurum kurum geziyorum. Çalmadık kapı bırakmadım. İki gündür sadece 4 saat uyudum. Büyük bir haksızlık olduğunu düşünüyorum”

“ADALET İSTİYORUZ”
Lise matematikte Türkiye 68’incisi olduğunu belirten Fuat Korkmaz: “Günlerimi ailemden, çocuğumdan feragat ederek çalışarak geçirerek bu başarıyı elde ettim. Ama sözlü mülakatımın da çok iyi geçmesine rağmen, mülakattaki hocalarımın beni tebriklerle uğurlamasına rağmen ben 55 puan aldım. Benim gibi bin kişiye yakın böyle mağdur arkadaşımız var. Adalet istiyoruz, hakkımızın teslim edilmesini istiyoruz”

“NEDEN ELENDİĞİMİ BİLMİYORUM”
İlk 100’ün içinde olduğunu ve  87.75 puan aldığını söyleyen felsefe grubu öğretmeni Hatice Ulubay: “Bu benim ikinci mülakatımdı. İlk mülakata girdiğimde puanım 82 idi. Şimdiki mülakat puanım 54. Ben halen neden elendiğimi bilmiyorum. Bunu öğrenmek istiyorum”

“BENİM BABAM BENİ OKUTMAK İÇİN BEL FITIĞI OLDU”
Özel Eğitim Öğretmeni Ahmet Yılmaz: “Benim babam beni okutmak için bel fıtığı oldu. Yıllarca emek verdi. Benim hakkım gasp edildi. 55 puan verilerek atama hakkım elimden alındı. Şu anda kontenjana dahilim ama atanamıyorum”

“YETKİLİLERE SABAHTAN BERİ ULAŞAMIYORUZ”
Gençlerin ardından Kılıçdaroğlu yeniden söz aldı. ”Onlara özür borcumuz var. Yetkililere sabahtan beri ulaşamıyoruz. Bakan beye ulaşamıyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, bakanlığın Danıştay’ın kararına uymadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, ”Adaletin olmadığı yerde huzur olur mu? Bu çocukların hakkını çalmak kimin hakkıdır? Buna hepinizin itiraz etmesi lazım. 84 milyonun itiraz etmesi lazım. Babaların annelerin çocuklarını nasıl yetiştirdiklerini hepimiz biliriz.

Anne babaların haklarını çalmak kimin hakkıdır? Daha önce benzer olaylar çıkınca Danıştay bir karar verdi. Bir puan aralığı belirliyor. Yazılıda alınan puanla mülakatta verilen puan arasında bir aralık belirlemeleri gerekiyor.

Danıştay’ın kararına uymuyorlar. Bütün siyasi partiler, Danıştay’ın kararına uyulması için görüş birliğine vardılar” sözlerini sarf etti.

“MÜLAKAT BELASINI KALDIRACAĞIZ”
İktidar geldiklerinde mülakatı kaldıracaklarını söyleyen CHP lideri açıklamalarını, ”TBMM’nin milli eğitim kararına, Danıştay kararına uymayacaksınız; çalışkan öğrencilerin hakkını yiyeceksiniz. Sonra bana adaletten bahsedeceksiniz?

Bu çocuklarımızın haklarını savunmak benim boynumun borcudur. Saray’da bunu çok iyi bilsin. Birilerinin haklarını birilerine yedirmeyeceğiz. İktidar olduğumuzda mülakat belasını kaldıracağız” diyerek bitirdi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI RANDEVU VERMEDİ
Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. CHP lideri paylaşımında, Milli Eğitim Bakanı Özer'den randevu talep ettiğini ancak kendisine geri dönüş yapılmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu'nun paylaşımı şöyle:

"KPSS’deki mülakat rezilliğini konuşmak üzere, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den randevu talep ettim, hâlâ ses yok. Anlaşılan eğitimden daha önemli işleri var. Saray Hükümeti görüşmelerden kaçarak, bu işleri sümen altı edebileceğine inanıyor. Yanılıyor.

Erdoğan, gençlere propaganda yaparsın, şiir okursun, şarkı söylersin. Oy için yapmayacağın şey yoktur senin. Sonra bir kısım gencin haklarını gasp edersin, beslemelerine peşkeş çekersin. Bakanından yanıt bekliyorum, haberin olsun!"


YORUMLAR

  • 0 Yorum