Kemal Kılıçdaroğlu: "Afganistan'a Erdoğan için kefen giyenler gitsin!"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, sığınmacı sorunu ve Afganistan hakkında açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu, "Erdoğan için kefen giyenler gitsinler Afganistan'a" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu: "Afganistan'a Erdoğan için kefen giyenler gitsin!"
12 Ağustos 2021 - 14:13

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki sığınmacı sorununa ve Türkiye'nin Afganistan'a asker gönderme girişimine dair açıklama yaptı. Afganistan'a asker gönderilmesine karşı çıktığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Erdoğan için kefen giyenler gitsinler Afganistan'a. Suriye'de başımıza gelen var, şimdi Afganistan. 1 milyon. 1 milyondan daha fazla gelecek" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun açıklaması şöyle;
Türkiye’nin 12 Eylül anayasasından kurtulması gerektiğini ve yapılan değişikliklerin demokratik yöntemler işletilmeden yapıldığını kaydeden CHP lideri, "Darbe anayasasını kaldıracağız. Milletvekilleri genel başkanların vesayeti altında kalıyor. Milletin vekilini milletin seçmesi lazım. Belediye başkanını belde halkı seçiyor, belediye meclis üyelerini belde halkı seçiyor. Belediye başkanlarını alıyorsun yerine kayyum atıyorsun. Haklı nedenle görevden alsan bile belediye meclisi var. Onlar seçsin" diye konuştu.

RTÜK’ün orman yangınları ile ilgili haberler nedeniyle televizyon kanallarına ceza vermesini eleştiren Kılıçdaroğlu, "Düşünce özgürlüğü, medya özgürlüğü olması lazım. Daha geçen gün orman yangınları dolayısıyla talimat verildi televizyon kanallarına. "Yangınları göstermeyin.." Niçin? Millet görmesin. Hükümetin beceriksizliğini, Saray'ın beceriksizliğini millet görmesin.FOX muhabiri "kabus gibi" diyor, "vay sen nasıl kabus dedin..." cezalar veriliyor. Bunlar halkın bilgilenme hakkının elinden alınmasıdır. Darbe anayasası bile "Basın hürdür, sansür edilemez" diyor" dedi.

"DEVLETİ CAM GİBİ ŞEFFAF YAPACAĞIM"
"Kesinlikle ırkçılığı bitireceğim, herkesin kimliği kendi şerefidir, ırkçılık üzerinden siyaset olmaz" diyen Kılıçdaroğlu, inanç, kimlik  ve yaşam tarzı üzerinden siyaseti bitireceğini söyledi.

CHP’nin de geçmişte kabahati olduğunu ve toplumdan uzaklaştığını söyleyen CHP lideri, son 10 yılda en büyük değişimi yaşayan partinin CHP olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Devleti cam gibi şeffaf yapacağım. Demokrasinin çıkış noktası vatandaşın iktidara 'benim vergimi nereye harcadın?' demesiyle başladı. Biz dah bu noktaya gelmedik" dedi.

"ERDOĞAN İÇİN KEFEN GİYENLER GİTSİN"
Son günlerde yaşanan Afgan göçüne de değinen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Gencecik insanlar Afganistan'dan çıkıyorlar. 2 bin 400 km yolu aşıyorlar Türkiye'ye geliyorlar. Sözde sınır kapımız kapalı. Bütün sınır açık. Devletin gözetiminde geliyorlar, tamamı. Yerleştiriliyorlar. İçlerinde kadın, çocuk, yaşlı yok. Hepsi genç. Oradan kaçanlar buraya geliyor, biz de diyoruz ki pırıl pırıl gençlerimize Kabil'e gidin orada savaşın. Hangi akıl, hangi mantık bunu kabul eder. Ki bizim Afganistan'la tarihsel dostluğumuz var. Tarafları barıştırabiliriz ama kavganın parçası olmak yanlıştır. Erdoğan için kefen giyenler gitsinler Afganistan'a. Suriye'de başımıza gelen var, şimdi Afganistan. 1 milyon. 1 milyondan daha fazla gelecek" diye konuştu.


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • solmaz
    2 ay önce
    İlk defa Sn. Kılıçdaroğlu'na katılıyor ve destekliyorum. Evin tül perdesi ile gösteri yapan ak gençlik haydi cepheye.