Afganistan'daki eğitimli ve meslek sahibi kişiler, THY uçağıyla Kanada'ya götürülüyor!

Kanada, Afganistan'daki bilim insanı ve sanatçıları ülkeye kabul etmeye başladı. Afganların taşıma işlemini ise THY yapıyor.

Afganistan'daki eğitimli ve meslek sahibi kişiler, THY uçağıyla Kanada'ya götürülüyor!
12 Ağustos 2021 - 13:02 - Güncelleme: 12 Ağustos 2021 - 14:11
Türkiye, yaşları 18-30 arasında değişen erkek Afganların kaçak yollarla ülkeye girmesine tepki gösterirken, Kanada'nın eğitimli ve meslek sahibi Afganları, THY'ye ait uçaklarla ülkeye getirttiği öğrenildi.

Demografik yapıyı tehlikeye sokan kaçak geçişler ve sığınmacılar konusu Türkiye'de her geçen gün daha fazla tartışılmaya devam ediyor. Yaşları 18-30 arasındaki erkek Afganların kaçak yollarla Türkiye'ye girdiği görüntülenirken, Kanada'nın uygulaması dikkat çekti.

Kanada, Afganistan'da kendilerine yardımcı olan eğitimli ve iş sahibi Afganları ülkeye kabul etmeye başladı. Bilim insanı ve sanatçı Afganları, THY'ye ait tarifesiz uçaklar, Kabil'den alarak Kanada'nın Toronto şehrine götürüyor. 

Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino, yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki günlerde ve haftalarda daha fazla uçuş gelecek. Kanada'nın Afganistan'daki misyonunu destekleyen Afganların hakkını vermeyi taahhüt ettik. İlk Afgan mültecilerin Kanada'ya gelmesiyle, bu sözümüzü yerine getiriyoruz. Her Afgan mülteciyi olabildiğince hızlı ve güvenli şekilde çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz" ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Bune ulan ?
  2 ay önce
  Olum biz heralde kabus görüyoruz.
 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı
  2 ay önce
  terörist kılıklı yobaz sapları da Türkiye'ye, oooolddduuuu... biz de salağız çünkü
 • Vatandaş
  2 ay önce
  Kendi ülkelerine uyum sağlayabilecek eğitimli modern göçmenleri kabul eden avrupa birliği ve kanada-amerika, yobaz, eğitimsiz ve toplumla uyum sağlayamayacak tüm afganları Türkiye'ye iteledi. İyi uykular Türkiye.