Kastamonu Bozkurt'taki sel felaketi hakkında şok iddia: "Dere yatağının daraltılarak bölgenin imara açıldı!"

Kastamonu Bozkurt’ta meydana gelen ve 25 can kaybının olduğu selin sebebi dere yatağının daraltılarak bölgenin imara açılması olduğu öne sürüldü. Binaların neredeyse üçüncü katına ulaşarak yaklaşık 8 metre yüksekliğe ulaşan sel sularının afete dönüşmesini Uzman Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş anlattı. 

Kastamonu Bozkurt'taki sel felaketi hakkında şok iddia: "Dere yatağının daraltılarak bölgenin imara açıldı!"
13 Ağustos 2021 - 10:17


Kastamonu'da meydana gelen, 25 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketine ilişkin Uzman Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş, dikkat çeken bir konuya değindi. Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Suçlu doğrudan dere yatağını 400 metreden 15 metreye daraltan ve dere yatağını imara ve yapılaşmaya açan insanoğlunun ta kendisi" dedi.

Bozkurt'taki sel felaketinin nasıl "afete dönüştüğünü" anlatan Demirtaş,
“1-Taşkınovası yatak genişliği=400 metre
Daraltılmış güncel yatak genişliği=15 metre
Su tırmanma yüksekliği=7-10 metre
400 m genişlikteki yatağı 15 metre genişliğindeki yatağa hapsedersek, su da 7-10 m yükselir, sonuç afet olur.

2- Yani anlayacağınız suçu boş boşuna metrekareye düşen 300 - 400 kg yağışa, aşırı yağışa, tarihte görülmemiş yağış gibi bahaneye atmayalım... Suçlu doğrudan dere yatağını 400 metreden 15 metreye daraltan ve dere yatağını imara ve yapılaşmaya açan insanoğlunun ta kendisi" açıklamasını yaptı. ÜÇÜNCÜ KATA KADAR TÜM EVLER SULAR ALTINDA KALDI
Selin yaşandığı Bozkurt’ta, şehrin dere yatağında kurulduğu belirtilirken sel sonrası çekilen görüntüler felaketin boyutunu gözler önüne serdi. Derenin kenarında bulunan evler, sel sonrası fotoğrafları ile karşılaştırılınca suların üçüncü kata kadar yükseldiği ve meydana gelen hasarın ciddi boyutlara ulaştığı düşünülüyor. 

İşte Bozkurt’ta meydana gelen sel sonrası felaketi gözler önüne seren o karşılaştırma;

YORUMLAR

  • 0 Yorum