Sigara içenlere Biontech aşısında kötü haber: Antikor seviyesini etkileyebilir

Japonya’da yapılan bir araştırmanın sonucu dikkat çekti. Araştırmaya göre, sigara içenlerin koronavirüs aşısına verdiği bağışıklık tepkisinin daha düşük olabileceği tespit edildi.

Sigara içenlere Biontech aşısında kötü haber: Antikor seviyesini etkileyebilir
13 Ağustos 2021 - 10:00 - Güncelleme: 13 Ağustos 2021 - 10:11
Dünyada koronavirüse karşı aşılama çalışmaları devam ederken, ortaya çıkan varyantlar nedeniyle aşıların etkililiği tartışma konusu oluyor. Japonya'da yapılan bir araştırmadan çıkan sonuç ise dikkat çekti. Araştırmaya göre, sigara içenlerin koronavirüs aşısına verdiği bağışıklık tepkisinin daha düşük olabileceği tespit edildi.

Japonya'da BioNTech aşısına yönelik 32-54 yaş aralığındaki 378 sağlık çalışanının, aşı sonrası koruyucu antikor seviyeleri analiz edildi. Kişilerden ikinci dozdan yaklaşık 3 ay sonra alınan kan örnekleri incelenirken, sigara kullanımının antikor seviyelerine ve etkisine bakıldı.

SİGARA İÇENLERE KÖTÜ HABER
Ayrıca daha önceki araştırmalarla paralel olarak yaşla birlikte antikor seviyelerinin düştüğü de tespit edildi. Yaş değişkeni hesaba katıldıktan sonra varılan sonuçta “erkek olmak” ve “sigara kullanımı” düşük antikor için risk faktörü gösterildi.

SİGARA İÇMEYENLERİN ANTİKOR SEVİYESİ DAHA YÜKSEK
Araştırmacılar bu sonucu erkeklerde sigara kullanımı oranının kadınların neredeyse iki katı olmasına bağladı. Önceden sigara kullanıp, bırakmış kişilerde de halihazırda sigara içenlere göre antikor seviyelerinin daha yüksek olduğu görüldü.

Araştırmacılar, sigara kullanımı ve aşıya verilen bağışıklık tepkisi ilişkisiyle ilgili net sonuçlara varmak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum