JP Morgan'dan Türkiye tahmini: Enflasyon yüzde 55'e çıkacak

TÜİK'in yüzde 36.1 olarak açıkladığı enflasyonun, gelen zamlarla birlikte 2022'de artması bekleniyor. Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Türkiye'de enflasyonun Mayıs ayında yüzde 55 seviyesine ulaşmasını ve Kasım ayına kadar yüzde 50 civarında seyredeceğini ifade etti.

JP Morgan'dan Türkiye tahmini: Enflasyon yüzde 55'e çıkacak
06 Ocak 2022 - 09:53


TÜİK, 2021 yılı enflasyonunu yüzde 36,08 olarak açıkladı. Enflasyondaki sert yükselişin yılbaşında enerji fiyatlarına gelen zamlarla sürmesi bekleniyor. Ekonomistler enflasyonda zirvenin henüz görülmediğinin ifade etti.

Uluslararası yatırım bankası JP Morgan, Türkiye'de enflasyonun Mayıs ayında yüzde 55 seviyesine ulaşmasını ve Kasım ayına kadar yüzde 50 civarında seyredeceğini öngördü.

BloomberHT'de yer alan hbaere göre JP Morgan yayımladığı bir araştırma raporunda, heterodoks politika yapıcıların görüşlerinin, önden yüklemeli ve erken yapılan faiz indirimlerinin, enflasyon beklentilerindeki bozulmanın ve kurdaki değer kaybının Aralık ayında enflasyonda keskin bir yükselişe neden olduğunu belirtti.

Aralık ayındaki sürpriz enflasyondan sonra 2022 ve 2023 için enflasyon beklentilerini revize ettiklerini belirten banka, Mayıs ayında enflasyonun yüzde 55 seviyesine ulaşmasını ve Kasım ayına kadar yüzde 50 civarında seyredeceğini öngördü.

2022’nin sonunda enflasyonun yüzde 35 seviyesine düşebileceğini söyleyen JP Morgan, 2023 yıl sonu enflasyon beklentilerini de yüzde 15 olarak revize ettiklerini duyurdu.

“Politika yapıcılardan hiçbir pişmanlık işareti görmüyoruz ve bundan dolayı gelecek aylarda sıkı para politikası izleneceğini düşünmüyoruz” diyen JP Morgan, buna rağmen daha fazla parasal genişlemenin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası için bile gerçek üstü olacağını söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum