Jigolo adayları yine dolandırıldı: 100 bine yakın mağdur!

Jigololuk vaadiyle yaklaşık 100 bin kişiyi dolandırarak şantaj yapan çete, siber polislerin gerçekleştirdiği operasyonla yakalandı. Mağdurların yaş ortalamasının 24 olması ise dikkat çekti. 

Jigolo adayları yine dolandırıldı: 100 bine yakın mağdur!
05 Temmuz 2021 - 09:21
Jigolo olma vaadiyle yaklaşık 100 bin kişi dolandıran ve şantaj yapan çete İstanbul Siber Polislerinin operasyonuyla yakalandı. Çetenin, 22 yaşındaki mağduru E.A., bir arkadaşının ‘çok para kazanırsın’ tavsiyesi üzerine bu işe girdiği ve sonrasında mağdur edildiğini açıkladı.  

Sabah'tan Emir Somer'in haberine göre, önce bin lira yatırarak internet sitesine üye olduğunu belirten E.A., “Önce kişisel bilgilerimi aldılar. Daha sonra benden özel fotoğraflar yollamamı istediler. Ben de gönderdim. Fotoğraflarımla 'Seni yakınların, ailen ve çevrene rezil edeceğiz. Demek jigolo olmak istiyorsun. Sen kim jigolo olmak kim?' diyerek para talep ettiler ve 'Para yatırmazsan ailene durumu anlatırsın' diyerek şantaj yaptılar” dedi. 

‘BANA 20 BİN LİRA KREDİ ÇEKTİRDİLER”
Siteye kaydolduktan sonra dolandırıldığını anlayan E.A., “Dalga geçtiler, bir de şantaj yaptılar. Dolandırıcılara 'Param yok' dedim. Bankadan bana 20 bin lira kredi çektirdiler"  açıklamasını yaparken 100 bin kişilik özel bir veri tabanı oluşturdukları iddia edilen çete üyelerinin E.A. gibi çok sayıda mağduru şantaj yoluyla ikinci hatta üçüncü defa dolandırdığı da iddia ediliyor. 

MAĞDURLARIN YAŞ ORTALAMASI ‘24’
Mağdurların meslek, iletişim ve fiziksel özellikleri gibi bilgileri toplayıp fişlemeler yapan çetenin mağdur profili de çıkarılırken İstanbul Siber Polislerinin operasyonu sonrasında çeteye para kaptıran ve dolandırılan mağdurların yaş ortalaması 24 olduğu belirtildi. 

Operasyonda ele geçirilen ve muhafaza altına alınan sekiz bilgisayarın 1'inden 13 bin kişinin verilerinin çıktığı belirtildi. Çete üyelerinin mağdurları hazırladıkları kataloglarla tuzağa düşürdükleri de belirtilmişti. Gözaltına alınan şüphelilerden 7'si cezaevine yerleştirilmiş, diğer şüpheli ise 'Adli Kontrol' kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum