Japon belediye başkanının ısırdığı Olimpiyat madalyası değiştirilecek

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları'nda softbol branşında altın madalya kazanan Japon sporcunun madalyası Nagoya Belediye Başkanı Kawamura Takaşi tarafından 'ısırıldığı' gerekçesiyle değiştirilecek.

Japon belediye başkanının ısırdığı Olimpiyat madalyası değiştirilecek
12 Ağustos 2021 - 12:35

Japonya Olimpiyat Komitesi ve Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi dikkat çeken bir madalya kararına imza attı. Komite, Nagoya Belediye Başkanı Kawamura Takaşi’nin ısırdığı ve Japonya’nın kazandığı altın madalyanın değiştirilmesine karar verdi.

Kamu yayıncısı NHK’nın haberine göre, Japonya softbol branşının Yokohama’da 27 Temmuz’da oynanan finalinde karşılaştığı ABD’yi 2-0 mağlup etti. Galip takımın oyuncusu Goto Miu sonraki hafta doğduğu kent Nagoya’yı ziyaretinde Belediye Başkanı Kawamura Takaşi tarafından kabul edildi.

Ziyarette Goto, altın madalyasını başkan Kawamura’nın boynuna astı. Bu sırada Kawamura, yüz maskesini çıkararak Goto’nun madalyasını ısırdı. Sosyal medyada viral olan görüntüler ile ülke çapında verilen tepkiler üzerine, ertesi gün Kawamura “uygunsuz” davrandığını beyan ederek özür diledi.

MADALYA DEĞİŞTİRİLECEK
Nagoya kentinin bağlı bulunduğu Aiçi Eyalet Valisi Oomura Hideaki, Goto’nun altın madalyasının değiştirilmesi için ilgili taraflarla görüşeceğini belirtti. NHK’nın edindiği bilgilere göre Japonya Olimpiyat Komitesi ve Tokyo 2020 Organizasyon Komitesi, madalyanın yenisiyle değiştirilmesine karar verdi.

Öte yandan softbol finallerinde ABD gümüş madalyai Meksika’yı 3-2 yenen Kanada ise bronz madalya kazanmıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum