İzmir'de tarihi Necati Bey Ortaokulu yıkıldı, yerine 'sığınmacılar' için okul yapılacak!

İzmir Konak'ta bulunan ve adını Milli Mücadele dönemi kahramanlarından Necati Bey'den alan Necati Bey Ortaokulu'nun yıkılıp, yerine Avrupa Birliği desteğiyle 'sığınmacılar' için okul yapılacağı açıklandı.

İzmir'de tarihi Necati Bey Ortaokulu yıkıldı, yerine 'sığınmacılar' için okul yapılacak!
25 Eylül 2021 - 14:24
Milli Mücadele kahramanlarından Mustafa Necati Bey'in adını taşıyan, İzmir'in Konak İlçesi'nde bulunan 92 yıllık Necatibey Ortaokulu tamamen yıkıldı. Okulun yerine Avrupa Birliği destekli ‘Kriz Zamanlarında Herkes İçin Eğitim’ kapsamında 'sığınmacılar' için yeni okul yapılacak.

Dozerler ile okulun duvarlarının üzerinden geçilerek yıkım işlemi başlatıldı. Proje kapsamında, binanın iç kısmında yıkım işlemlerine girişilirken, okul bahçesindeki yüz yıllık ağaçlar da kesildi. Sabah saatlerinde ise ana bina tamamen yıkıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, başta veliler ve öğrenciler olmak üzere, kamuoyuna hiçbir açıklama yapmadı.

AB PARASI İLE 'SIĞINMACI' OKULU YAPILACAK
Sözcü'nün haberine göre, Yıkılan okulun yerine mülteci okulu yapılacağı ortaya çıktı. Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki mülteciler için sağladığı yardım fonu FRIT kapsamında yapılacak okulun parası Alman Kalkınma Bankası (KFW) tarafından karşılanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Genel Müdürlüğü'nün 23 Haziran 2021 tarihinde KFW ile imzaladığı kontrata göre, sözleşme bedeli 121 milyon 910 bin lira olarak belirlendi. Bu mülteci okulunun da ihalesi ART Yapı Proje Şirketi'ne verildi. İnşaatın 24 Haziran 2022 tarihinde tamamlanacağı taahhüt edildi.

10 derslikli Necati Bey Ortaokulu'nun yerine yapılacak mülteci okulunun üç kat daha büyük olacağı ve 30 derslik ile toplantı salonunun yapılacağı öğrenildi. İnşaat alanına asılan, “Kriz zamanlarında herkes için eğitim” başlıklı proje bilgilendirme tabelasında, okulun Avrupa Birliği tarafından finanse edildiği belirtildi, Türkçe ifadelerin yanı sıra İngilizce ve Arapça ifadeler de kullanıldı.

İNŞAİ VE FİZİKİ MÜDAHALEYİ YASAKLAMIŞTI
Kuvayı Milliye kahramanı ve Cumhuriyet'in kuruluş yıllarındaki Milli Eğitim Bakanı olan, Atatürk'ün yakın düşünce arkadaşlarından Mustafa Necati Bey'in adını taşıyan okul 93 yıl önce inşa edilmişti.

Tarihi değer taşıyan kültür mirası kapsamındaki okul hakkında, Mimarlar Odası İzmir Şubesi, İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'ne başvurarak, yıkım işleminin durdurulmasını talep etmişti.

Başvuruda, Necati Bey Ortaokulu binasının, “Tarihi belge, mimari, özgünlük ve anı değeri ile korunması gerekli kültür varlığı” olduğu, bu doğrultuda koruma altına alınması için gereğinin yapılması istenmişti. Koruma Kurulu da 19 Ağustos 2021 tarihli yazı ile “2863 sayılı yasa kapsamında yapılması gerekli inceleme ve işlemler sonuçlandırılıncaya kadar Necati bey Ortaokulu'nda herhangi bir inşai ve fiziki müdahalede bulunulmaması” kararı almıştı. Kurul kararı ilgili kurumlara tebliğ edilmişti. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı ve müteahhit firma bu karara uymayarak yıkım işlemlerini başlattı.

“OKULUMUZ ELİMİZDEN ALINIP MÜLTECİLERE VERİLİYOR”
İzmirliler, yıkım işlemi başlatılan okulun önünde toplanarak kaygılarını ve tepkilerini dile getirdi.

Veliler, “Okulumuz boşaltılınca çocuklarımız civardaki okullara nakledildi. Bu pandemi döneminde yaklaşık 40 kişilik sınıflarda eğitim görmek zorunda bırakıldı. Zaten okul sayımız yetersiz. Buna rağmen bizim çocuklarımızın okulu ellerinden alınıp niçin mültecilere veriliyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum