İstanbul'da ekmek fiyatlarına zam gelebilir!

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, un fiyatlarına yönelik bir müdahale olmaması durumunda İstanbul'da ekmeğe yüzde 20-25 zam gelebileceğini açıkladı.

İstanbul'da ekmek fiyatlarına zam gelebilir!
08 Temmuz 2021 - 10:39

Temmuz ayına girilmesiyle Türkiye'de vatandaşlar, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, gıda ve pek çok alanda gelen zamlar ile sarsıldı. İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, un fiyatlarına gelen zamların ardından Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) un fiyatlarına müdahale etmemesi durumunda İstanbul’da ekmeğe yüzde 20-25 oranında zam geleceğini söyledi.

Bloomberg HT'den Cemre Nur Karaca'nın haberine göre Çetin, elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla birlikte un fiyatlarındaki artışın da etkisiyle fırıncılar ekmekte zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Son zamlarla birlikte elektriğe yüzde 15, doğalgaza ise yüzde 12 zam yapıldı. Çetin İstanbul’daki fırın ocaklarının yüzde 95’inin enerji kaynağının doğalgaz ya da elektrik olduğunu belirtti. Çetin, gelen zamlarla birlikte 2 bin TL elektrik ve doğalgaz faturası ödeyen bir fırının  2 bin 300-2 bin 350 TL'ye çıkacağını söyledi.

"UN FİYARLARINA 45 GÜNDE YÜZDE 25 ZAM GELDİ"
Çetin, un maliyetlerinin 45 günde yüzde 25 zamlandığını ifade ederek şöyle konuştu:

"Un maliyetleri genel maliyetlerimiz içinde yüzde 30-35 bandında yer alıyor. Unun zamlanması demek ekmek maliyetlerinin yüzde 35’ni etkilenmesi anlamına geliyor. Ekmek fiyatlarının otomatik olarak yeniden ayarlanması gerekiyor. Biz burada hükümetten un fiyatlarına bir şekilde destek olmasını beklerken, un fiyatlarının revize edilmesini talep ediyoruz."


YORUMLAR

  • 0 Yorum