AKP'liler arasında 'İstanbul Sözleşmesi' kavgası: "Ben, yandaş denebilecek kadar AK Partiliyim!"

Sadece AKP'lilerden oluşan TBMM Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu'nda, AKP'liler arasında kavga çıktı. AKP'li STK Başkanı, İstanbul Sözleşmesi’ni savununca, komisyondaki diğer üyelerin tepkisiyle karşılaştı.

AKP'liler arasında 'İstanbul Sözleşmesi' kavgası: "Ben, yandaş denebilecek kadar AK Partiliyim!"
08 Temmuz 2021 - 10:14
CHP, İYİ Parti ve HDP'nin çekilmesiyle sadece AKP'lilerden oluşan TBMM Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu'nda, AKP'liler arasında kavga çıktı. Anadolu’dan Yeryüzüne Sivil Toplum Kuruluşları Vakfı’nın (AYSİT) AKP’li Başkanı Serpil Balat Türkiye’nin tek taraflı çekildiği İstanbul Sözleşmesi’ni savununca AKP’li üyeler tarafından tepki gördü.

AKP’li AYSİT Başkanı Serpil Balat, İstanbul Sözleşmesi’ni savununca komisyonda tartışma yaşandı. Tartışmanın üzerine Balat, “Bir AK Parti seçmeni olarak İstanbul Sözleşmesi’ni eleştirdim diye sizin gözünüzde ne olmuş oldum, merak ediyorum, o kadar tepkisel” dedi. 

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre; Sözleşmenin kadınlara yönelik şiddetle mücadelede önemli bir kararlılık göstergesi olduğuna dikkat çeken Balat, AKP’ye şu tepkiyi gösterdi:
“Bugüne kadar öldürülmüş binlerce kadına vefa, şiddet gören kadınlara bir teminattı. Feshedilmiş olmasının şaşkınlığını yaşıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nin fesih sürecini yaşayarak siyasi mühendislik nasıl yapılır, onu da tecrübe etmiş olduk. Bazı siyasiler algı operasyonu konusunda uzman olan bazı akademisyenlerle iş birliği yaparak süreci başlattılar.

Oluşturulan ekip, STK, il il dolaşarak İstanbul Sözleşmesi’nin aileyi yıktığını anlattılar. Bazı milletvekilleri ve parti başkanlarıyla görüşerek destek toplamışlardır. ‘Fe Eyne Tezhebün’ diyoruz, bu gidişat nereye? İstanbul Sözleşmesi kaldırılsa da kadına yönelik şiddetle ilgili kazanımlardan geri adım atılmamasını talep ediyoruz.”


“AK PARTİ, KADINLARA YÖNELİK SIFIR TOLERANS İLKESİYLE POLİTİKA ÜRETİYOR”
Balat’ın bu sözleri üzerine AKP’li Çiğdem Erdoğan Atabek söz alarak İstanbul Sözleşmesi’ni imzalayan hükümetin de AKP hükümeti olduğunu söyledi. Atabek’in, Balat’a yönelik kullandığı şu ifadeler dikkat çekti:

“6284’ü hayata geçiren de AK Parti, kadınlara yönelik sıfır tolerans ilkesiyle politika üreten yine AK Parti. Biz, İstanbul Sözleşmesi’ni kendi iç hukukumuza dercettik 6284’le. Bizim kadın haklarında geriye gitmemiz mümkün değildir, şiddetle mücadele hususunda da geriye gitmemiz mümkün değildir. Bu anlamda özellikle ‘Bu gidişat nereye gidiyor’ diyen arkadaş dönsün, bir baksın lütfen, kadın haklarında neredeydik nerelere geldik.”

“BEN, ‘YANDAŞ’ DENEBİLECEK KADAR AK PARTİLİ BİRİ OLARAK KONUŞUYORUM”
Kendisine tepki gösterilmesi üzerine anlam veremediğini belirten Balat, “Ben bir AK Parti seçmeniyim hatta ‘yandaş’ denebilecek kadar AK Partili biri olarak konuşuyorum. 2023 seçimlerini çok önemsediğim için burada bu eleştiriyi size getiriyorum ama görüyorum ki siz bizlerden daha öfkelisiniz yani öfke bize düşer, sakinlik size düşer” şeklinde konuştu.

Öte yanda AKP’lilerin eleştiriye açık olmadığını vurgulayan Balat, AKP’li üyeler için “Vekillerimizi çok tepkisel buldum, bizi çağırdınız ama ‘Onu konuşamazsınız’ diyorsanız, ‘Bunu konuşamazsınız’ diyorsunuz”  dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum