İnternet satışı yapan "Kitapseç" konkordato ilan etti, kayyum atandı!

İnternet üzerinden kitapları ucuza satması nedeniyle vatandaşlar tarafından sıkça kullanılan "Kitapseç" adlı şirket konkordato ilan etti, şirkete kayyum atandı.

İnternet satışı yapan "Kitapseç" konkordato ilan etti, kayyum atandı!
24 Ağustos 2021 - 09:58

Çok ucuza sattığı kitaplarla vatandaşlar tarafından tercih edilen ve hızlıca büyüyen Kitapseç, konkordato ilan etti ve şirkete kayyum atandı. Mahkeme kararı ile şirketin borçları bir yıl ötelenirken, sektörde faaliyet gösteren pek çok firmanın zor günler geçirdiği belirtiliyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, İstanbul'da ünlü bir AVM'de onlarca çalışanıyla birlikte lüks bir ofis açan, televizyon kanallarına ve yazılı basına reklam veren "kitapsec.com", ödemelerini yapmayarak konkordato ilan etti. Ödenmemiş çekler nedeniyle bu şirketle iş yapan firmaların da zor durumda kaldığı öne sürüldü. Sektör yetkililerinin ortaya attığı iddialara göre, firma sürdürülmesi imkansız olan bu satış yöntemini bilerek yaptı ve en başından beri konkordatoya gitmeyi planladı. Sonuçta çok sayıda yayınevinden kargo şirketlerine kadar ödenmemiş milyonlarca liralık borç kaldı.

BORÇLAR 1 YIL ÖDENMEYECEK
Ankara Batı Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 2019/407 esas no'lu kararına göre, alacaklılar en az 1 yıl bekleyecekler. Alınan kararda şu ifadelere yer verildi: “Davacının rehinli alacaklara ilişkin konkordato projesinin tasdik talebinin reddine, davacının adi alacaklara ilişkin konkordato projesinin tasdik talebinin kabulüne, Ankara Ticaret Sicil Memurluğu'nun 350107 sicil no'sunda kayıtlı olan Kitapseç Yayıncılık Elektronik Nakliye Makina İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'nin konkordato tasdik projesi kapsamında kalan tüm borçlarının %100'ünün tasdik karar tarihinden itibaren 12 ay ödemesiz, izleyen yıllarda aylık dönemlerde 30 Temmuz 2022 tarihinde ilk taksit ödenmek suretiyle 36 eşit taksitte davacı tarafından alacaklılara ödenmesine karar verildiği ilanen tebliğ olunur.”

Mahkemenin aldığı konkordato kararı, 14 Temmuz 2021 tarihinde sona erdi. Ancak mahkeme, konkordato döneminde alınan kararların işlemesi ve şirketin faaliyetlerinin gözetimi için, aynı tarihten itibaren kayyum atanmasına karar verdi. Kayyum olarak Mali Müşavir Selim Sami Terzi atandı. Kayyum tarafından borçlunun işletmesinin durumu ve proje uyarınca borçlarını ödeme kabiliyetini muhafaza edip etmediği konusunda mahkemeye 2 ayda bir rapor sunulacak.

Kitapseç'in işlerinin büyük kısmını yürüttüğü ve ağırlıklı olarak söz konusu şirketin ajansı gibi çalıştığı öne sürülen Ankara merkezli diğer bir şirket olan Sesmarka Yönetimi ve Medya Danışmanlığı'nın da paravan olarak kullanıldığı iddia ediliyor. İddiaya göre Sesmarka'nın parasını ödemeyen Kitapseç, böylece alacaklılarla da doğrudan muhatap olmuyor. Küçük bir şirket olan Sesmarka'ya ulaşan alacaklılar ise tahsil edemedikleri milyonlarca liralık alacakları için hukuki yollara başvuruyor.

SATIŞ PAZARLIĞI YAPIYOR İDDİASI
Firmanın konkordato şemsiyesi altına saklanarak borçlarını ödemediğini ve halen binlerce kitap satmaya devam ettiğini söyleyen sektör temsilcileri, bu yöntemi kullanarak kitapsec'in büyümeye devam ettiğini kaydettiler. Bununla birlikte konkordato sayesinde büyümesini katlayan firmanın, sektörün büyük 2 şirketiyle satış için görüşmeler yürüttüğü, bu satıştan da büyük kâr elde etmeyi planladığı dile getirildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum