İngiltere enflasyon rakamlarını açıkladı! İngiltere'de enflasyon son 30 yılın en yükseğinde

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi, 2021 yılı enflasyon rakamını açıkladı. Ada ülkesinde yıllık enflasyon yüzde 5.4'e çıktı. Bu rakam son 30 yılın en yüksek seviyesi oldu.

İngiltere enflasyon rakamlarını açıkladı! İngiltere'de enflasyon son 30 yılın en yükseğinde
19 Ocak 2022 - 13:31


Koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa ülkelerinde enflasyon artışı devam ediyor. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi, ülkede yıllık enflasyonun yüzde 5,4 ile Mart 1992’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını duyurdu.

Reuters anketine katılan ekonomistler yüzde 5,2’lik bir artış bekliyordu. Aylık bazda ise tüketici fiyatları yüzde 0,5 artarak ekonomistlerin yüzde 0,3’lük artış tahminlerini geride bıraktı.

Birleşik Krallık’ta enflasyon oranı, yüksek enerji maliyetleri, yeniden canlanan talep ve tedarik zinciri sorunları nedeniyle aralıkta son 30 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

NİSAN'A KADAR YÜZDE 7 OLABİLİR
İngiliz devlet medyası BBC’nin aktardığına göre, bağımsız bir ekonomik araştırma şirketi Capital Economics baş ekonomisti Paul Dales, enflasyonun nisan ayına kadar yüzde 7’ye ulaşmasının beklendiğini söyledi.

Dales, nisandan sonra enflasyon düşecek olsa da, bu yılın tamamı için yüzde 4’ün üzerinde kalacağını ve Nisan 2023’e kadar yüzde 2 hedefine düşmeyeceğini öngörüyoruz” dedi.

FAİZ ARTIŞI OLABİLİR
Artan yaşam maliyetleri, İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) faiz oranlarını tekrar yükselteceğine dönük tahminleri artırdı. Aralık ayında BOE, faizleri artırmaya başlayan ilk büyük merkez bankası olmuştu.

Piyasalar, İngiltere Merkez Bankası’nın 3 Şubat’taki bir sonraki toplantısını yakından izleyecek. İngiltere Merkez Bankası’nın aralık ayında gerçekleştirdiği faiz artışının ardından bir başka faiz artışı daha öngörülüyor.


loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum