İhracatçılara kötü haber! Yurtdışından kazandıkları dövizin yüzde 25'ini Merkez Bankası'na verecekler!

Türkiye Merkez Bankası, yayınladığı uygulama talimatı ile ihracat yapanlar döviz kazançlarının yüzde 25'ini, o günkü kurdan Merkez Bankası'na satacak!

İhracatçılara kötü haber! Yurtdışından kazandıkları dövizin yüzde 25'ini Merkez Bankası'na verecekler!
03 Ocak 2022 - 18:03 - Güncelleme: 03 Ocak 2022 - 18:13

Döviz kurlarının yükselişi sonrasında gelen hamleler dikkat çekiyor. Kurların aşağıya çekilebilmesi için rezervlerin daha da eksiye düşürüldüğü iddia edilirken açığın kapatılması için yeni hamleler geliyor.

Merkez Bankası yeni yayınladığı "Uygulama talimatı" ile ihracat yapanların döviz cinsinden kazançların yüzde 25'ini kendilerine satacağını açıkladı.

Merkez Bankası'nın yayınladığı Uygulama talimatı piyasaların gündemine bomba gibi düşerken, ihracat yapanlar kara kara düşünüyor.

İşte Merkez Bakası'nın İhracat Genelgesinin Ek 1 inci Maddesi Kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına Yapılacak Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatı:

İhracat Bedeli Dövizin Merkez Bankasına satılması
MADDE 4-
(1) İhracat Genelgesine göre İBKB veya DAB’a bağlanan ihracat bedeli dövizin %25’i, İBKB veya DAB’ın düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden Merkez Bankasına satılmak üzere İBKB veya DAB’ı düzenleyen bankaya satılır.

(2) Banka nezdinde Merkez Bankası adına ABD doları, Euro ve İngiliz sterlini hesaplar açılır ve bankanın bu Uygulama Talimatı kapsamında satın aldığı dövizler saat 17:00’ye kadar Merkez Bankasına bildirilerek toplu bir şekilde söz konusu hesaplara aktarılır.

(3) Merkez Bankasının hesabına aktarılan dövizlere ilişkin dekont, ekstre ve benzeri belgeler ile bilgiler ve döviz alışı yapılan tutarlara ait bilgiler bankalarca Ek-1’de yer alan bildirim formuna uygun olarak Merkez Bankasına aynı gün elektronik ortamda bildirilir.

(4) Banka tarafından Merkez Bankasının hesabına aktarılan dövizler, Merkez Bankasınca işlem kuru üzerinden satın alınır.

(5) Döviz alış işlemleri karşılığı Türk lirası tutarları Merkez Bankasınca bankanın EFT merkezine masrafsız olarak gönderilir. Saat 17:30’a kadar sonuçlandırılamayan işlemler için ise Türk lirası tutarlar bankanın Merkez Bankası nezdindeki zorunlu karşılık hesabına aktarılır.

(6) Bu Uygulama Talimatı kapsamında bir gün valörlü olarak transfer edilecek döviz tutarlarına ilişkin bankanın kendi muhabirine göndereceği döviz transferlerinde; MT202’nin 21. Alanına “CIRCULAR”, 72. alanına “/BNF/…. (Firma Unvanı) EXPORT CIRCULAR ADD.ART.1 REF:……… IBAN:............... (söz konusu işlemler için Merkez Bankası nezdinde açılacak hesaba ilişkin IBAN bilgisi)” ve MT202’nin 58. alanına “TCMBTR2A” açıklamaları yazılır.

(7) Banka tarafından yapılan döviz transferlerine ilişkin tüm masraflar, aylık olarak toplu bir şekilde banka tarafından gönderilen MT291 mesajına istinaden ödeme gününde saat 11:00’de Merkez Bankası tarafından ilan edilen döviz alış kuru üzerinden, takip eden ayın son iş gününe kadar Merkez Bankasınca Türk lirası olarak ödenir.


YORUMLAR

  • 0 Yorum