HDP'den çarpıcı çıkış: "AKP ile uzlaşmaya hazırız!"

HDP milletvekili Erol Katırcıoğlu, AKP hakkında çarpıcı bir çıkışta bulundu. Katırcıoğlu, "Erdoğan adım atarsa tabii ki AK Parti ile tekrar uzlaşırız" dedi.

HDP'den çarpıcı çıkış: "AKP ile uzlaşmaya hazırız!"
30 Haziran 2021 - 09:47
AKP ile ittifak hakkında HDP milletvekili Erol Katırcıoğlu'ndan çarpıcı bir çıkış geldi. Katırcıoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adım atması halinde HDP'nin AKP ile uzlaşmaya hazır olduğunu söyledi.

Katırcıoğlu, “Kürt sorununun çözümü noktasında başlayan ya da başlaması planlanan yeni bir müzakere süreci mi var? Olursa HDP, AKP ile uzlaşır bir ortaklık olur mu?” Sorusuna ise Erdoğan’ın adım atması hâlinde uzlaşmaya hazır olduklarını ve çözümün ‘her an’ var olduğunu ileri sürdü.

Katırcıoğlu'nun açıklamaları şöyle;
"ERDOĞAN ADIM ATARSA HDP AKP İLE TABİİ Kİ TEKRAR UZLAŞIR"

-“Gönlümden geçer” dediğiniz için tekrar sormak isterim. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yönde adım atsa HDP tekrar AKP ile uzlaşır mı?
Tabii ki.

-Gerçekten bu şekilde bir çözüm çıkmasına inanç var mı?
Her an var. Öcalan da söyledi. “Ben bir hafta da çözerim” dedi. Bu çözülmeyecek bir mesele değil.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan ile müzakere edilir ve çözülür diyor musunuz?
Evet. Çözüm konusunda bir adım atmayı düşünürse tabii ki konuşuruz. Ben bunun doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü Kürt sorunu sadece Kürt sorunu değil. Türkiye’nin hem eksik demokrasisinin sorunu hem de ekonomik bir sorun. Kürt sorununu çözen bir Türkiye ekonomik sorunlarına da çözebilir.

“ERDOĞAN YARIN ‘BUNU ÇÖZECEĞİZ, KONUŞALIM’ DERSE HAYIR DEMEYİZ”

-Dönem dönem girişimler oldu. Oslo gibi, Öcalan’la görüşme ve Çözüm Süreci gibi. Kürt sorunu bu görüşmelere indirgenebilecek bir sorun mu? Bir de demokrasi sorunu diyorsunuz. Bu iktidarla demokrasi sorunu çözülebilir mi?
İktidarın şu anki geldiği nokta bu soruna hayır dememi gerektiriyor, biliyorum. Çünkü şu anda bir nefret bir düşman hukuku uygulanıyor. Ama Erdoğan yarın “biz bunu çözeceğiz, konuşalım” dese hayır demeyiz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum