Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti: Kripto paralara vergi geliyor!

Kripto paraların son dönemde yükselişe geçmesiyle birlikte elde edilen gelirler iktidarı harekete geçirdi. Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto paralara vergi getirmek için çalışmalara başladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı harekete geçti: Kripto paralara vergi geliyor!
18 Mart 2021 - 09:40

Özellikle salgın döneminde vatandaşların yakından takip ettiği ve gelir elde ettiği kripto paralar için hükümet harekete geçti. Geçtiğimiz günlerde 60 bin doların üzerine çıkan Bitcoin, diğer kripto paralarında artışına neden oldu. Bu artışlar ve elde edilen gelirler  Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın konuya el atmasına neden oldu. Bakanlık, kripto varlıklar için vergi düzenlemesinin geleceğini açıkladı.

Şimdiye kadar kripto paralar üzerinden herhangi bir vergi alınmıyordu. Dolayısıyla madencilik yapanlar da kripto para borsalarında işlem yapanlar da herhangi bir vergi ödemiyorlardı.

Bu süreçten sonra vergilendirme işleminin nasıl işleyeceği de merak konusu. Madencilikle uğraşanlardan mı yoksa kripto para borsalarında al sat yapanlardan mı vergi alınacak bilinmiyor.

Dahası bu sürecin nasıl işleyeceği de belli değil. Çünkü kripto para ile al-sat yapanlar ufak kar marjlarıyla bu işlemleri gerçekleştiriyorlar. Burada işin içerisinde bir de vergi girerse bu sefer makasın biraz daha açılması gerekecek. Dolayısıyla al – sat işlemlerinin de riski artmış olacak.

BITCOIN 60 BİN DOLAR SINIRINDA
Kripto para piyasalarının en yüksek hacimli birimi Bitcoin, 61,683.86 dolarlık yeni zirveden, 53,000 dolara kadar sert düştükten sonra, piyasalara gelen alımlarla yeniden yükselerek 59,000 doların üzerine kadar çıktıktan sonra, bu düzeylerde hareket ediyor.

Son 24 saat içinde 54,528.63 ve 59,391.81 dolar arasında dalgalanan Bitcoin, yüzde 5.17 artışla 58,782.27 dolara yükselirken, birimin haftalık kazancı da yüzde 5.21 olarak hesaplandı. Bitcoin'in toplam piyasa hacmi de, yaklaşık 58 milyar dolarlık artışla 1 trilyon 96.9 milyar dolara yükseldi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum