Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş: "Suriyeli oyları eklenince seçimin sonucu AKP lehine değişti"

"Yeni doğan her 4 çocuktan 3'ü Suriyeli. Biz azınlığa düşeceğiz. Hatay elden gidiyor" açıklamasıyla gündeme sarsan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'tan yeni açıklama geldi. Savaş, seçimlerde Suriyelilerin oyları nedeniyle bir belediyede seçimin AKP lehine değiştiğini söyledi.

Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş: "Suriyeli oyları eklenince seçimin sonucu AKP lehine değişti"
21 Mart 2022 - 17:45


Suriyeliler ile ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Fox TV’de yayınlanan “İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat” programına katıldı.

"Yeni doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli. Demografik yapı bizim aleyhimize gelişiyor. Hatay 12 yıl sonra Suriyeli bir başkana teslim edilecek" sözleriyle gündeme oturan Savaş, çarpıcı açıklamalar yaptı.

"SURİYELİ OYLARI EKLENİNCE SEÇİMİ AKP'NİN ADAYI KAZANDI"
Verilere göre şu anda sadece Hatay'da 18 bin Suriyeli'nin oy kullanabileceğini söyleyen Savaş, "Geçen seçimde Yayladağı ilçemizi bir siyasi parti kazanmıştı. Sonra çadırdaki Suriyelilerin oyları da sayılınca sonuç değişti, AKP'nin adayı kazandı" dedi.

Savaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
"Hatay’da bulunan Suriyeli sayısı 46 şehirden daha fazla. Suriyeliler 12 yıldır burada ve resmi rakamlara göre Hatay'da yaklaşık 500 bin kişi var. Türkiye’de bunlara vatandaşlık da veriliyor. Hatay’da 2019 seçimlerinde 13 bin Suriyeli oy kullandı. Şu anki verilere göre, sadece Hatay’da 18 bin Suriyeli oy kullanacak

Geçen seçimde Yayladağı ilçemizi bir siyasi parti kazanmıştı. Sonra çadırdaki Suriyelilerin oyları da sayılınca sonuç değişti, AKP'nin adayı kazandı.

Bakıyorsunuz Hacettepenin 2018 yılında Türkiye nüfusu sağlık araştırmasına;burada Suriyeli kadınların doğurganlık oranı 5.3. Ama TÜİK’in verilerine bakıyorsunuz 2020 Türk Kadınlarının doğum oranı; 2.08. Yani 2,5 Türk kadını bir tane Suriyeli kadın kadar doğum yapabiliyor.

Ben ve eşim tıp doktoruyuz. İletişimimiz, kadın doğumcularla, ebelerle ve hemşirelerle. Onlara soruyoruz, 'Bugün kaç çocuk dünyaya geldi' diye. '10 çocuk doğdu 8’i Suriyeli, 2’si Hataylı’ veya ‘15 çocuk doğdu 12’si Suriyeli gerisi Hataylı’ diyorlar."


YORUMLAR

  • 0 Yorum