Hatay Valiliği, "Yeni doğan 4 çocuktan 3'ü Suriyeli" diyen Lütfü Savaş için suç duyurusunda bulunacak

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "Yeni doğan her 4 çocuktan 3'ü Suriyeli. Biz azınlığa düşeceğiz. Hatay elden gidiyor" diyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş için Hatay Valiliğince suç duyurusunda bulunulacağını duyurdu.

Hatay Valiliği, "Yeni doğan 4 çocuktan 3'ü Suriyeli" diyen Lütfü Savaş için suç duyurusunda bulunacak
18 Mart 2022 - 09:07


İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, suç duyurusuna Lütfü Savaş’ın Hatay’da Suriyelilerin doğum oranlarıyla ilgili sözlerinin gerekçe gösterileceğini açıkladı.

Çataklı, “Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 'Hatay'da doğan 4 çocuktan 3’ünün Suriyeli olduğu' şeklinde açıkça yalan söyleyerek Milletimizi tahrik etmeye kalkmıştır. Türkiye'de doğan Suriyeli bebek oranı %8, Hatay'da ise 4'te 1'dir. Rakamlar üzerinden yalan söyleyerek ırkçılık yapmak, tam da faşist zihniyetin alışkanlığıdır. Yarın Hatay Valiliğimizce kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu mübarek gecede müfteri ve yalancıları Allah'a havale ediyoruz” ifadelerini kullandı.

LÜTFÜ SAVAŞ NE DEMİŞTİ?
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Hatay’ın nüfusu 1 milyon 670 bin. Resmi verilere göre 500 bin civarında Suriyeli var. Ama gayri resmi sayı 800 binin üzerinde. Yaklaşık her 2 kişiden biri Suriyeli. Hatay’daki doğumların yüzde 75’ini Suriyeli kadınlar yapıyor. Yeni doğan her 4 çocuktan 3’ü Suriyeli. Savaş psikolojisi hormonları bozmuş. 11 ayda doğum yapan, 6 yılda 6 çocuk yapan Suriyeli kadınlar var. Çoğunun 3-4 eşi var ve hepsi de çok çocuk yapıyor. Demografik yapı bizim aleyhimize gelişiyor. 12 yıl sonra belediye başkanının Suriyeli olması hiçbirimizin hoşuna gitmez. Böyle giderse şu anda belli ilçelerimizde belediye başkanlığına aday olsalar rahatça kazanırlar” demişti.


YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Esin abay
  2 ay önce
  Hatayda yasayan bir olarak. Suriyelerin doğum oranları çok fazla
 • Xyz
  2 ay önce
  Ne ırkçılığı ya bunlar bizim milletimiz mi halkımız mı geçsinler gitsinler yurtlarına her baiı ağrıyanın derdini çekmek zorunda değiliz. Biz millet olarak var olmak istiyoruz ortadoğunun abd si olmak istemiyoruz.
 • Naci Bayer
  2 ay önce
  Bunlara Esat af çıkardı,savaşta bitti oy kullanmayacaklarsa ne diye tutarsınız, üstelik aylık bağlamışsınız,ekonomiye yük oluyor.Bırakın gitsinler.