Grip aşısı geldi mi, grip aşısının fiyatı ne kadar? Grip aşısına zam geldi

Sonbahar aylarının gelmesiyle grip salgını da arttı. Grip aşısı olmak isteyenler "grip aşısı geldi mi", "grip aşısı ne kadar" sorularının yanıtını araştırıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle önemi daha da artan grip aşısının eczanelere gelmeye başladığı belirtildi. Grip aşılarının fiyatı da belli oldu.

Grip aşısı geldi mi, grip aşısının fiyatı ne kadar? Grip aşısına zam geldi
21 Eylül 2021 - 13:24

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında, grip aşısının önemi önceki yıllara göre daha da arttı. Geçtiğimiz yıl tedarik aşamasında yaşanan aksamalar ve yeterli sayıda gelmemesi tartışılırken bu yıl 2.4 milyondan fazla grip aşısı geldi. Grip aşısının geçen yıl 72.64 TL iken bu yıl yüzde 62.50 oranında, yani yaklaşık 45 TL zamlanarak 117 TL olduğunu belirtildi.

Uzmanlar, koronavirüs aşısının gribe karşı korumadığının, ayrıca aşı yaptırılması gerektiğini söyledi. Uzmanlar, "Kovid-19 aşısı yaptıranların, gribe yakalanmamak için ayrıca grip aşısı yaptırması gerekiyor" uyarısında bulundu.

AŞININ FİYATI BELLİ OLDU
Sözcü'ye konuşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, bu yılki grip aşısı fiyatının 117 TL olduğunu belirtti. Geçen yıl yaşanan stok sıkıntısının bu yıl yaşanmayacağını vurgulayan Sarıalioğlu, depolara gelecek 2 milyon 400 bin civarındaki aşının en geç 16 Eylül sabahından itibaren yapılabileceğini ifade etti.

“BU SENE 2 MİLYON 400 BİN DOZ CİVARINDA OLACAK”
Aşıların 15 Eylül Çarşamba günü eczane depolarına gelmeye başlayacağını belirten Sarıalioğlu, “Geçen sene gelen 1 milyon 350 bin doz civarındaydı; bu yıl toplam doz 2 milyon 400 bin civarında olacak. Neredeyse 2 katına yakın olacak. Geçen seneki gibi bir stok sıkıntısı yaşanacağını düşünmüyoruz, sıkıntı yaşanmayacak herhalde çünkü 2019’da da sayı bu civardaydı, bir sıkıntı yaşanmamıştı” bilgisini verdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum