Gaziantep Üniversitesi'nde 19 Mayıs'ta OSÖ ve Irak bayrakları açıldı, öğrenciler tepki gösterdi!

Gaziantep Üniversitesi'nde 19 Mayıs'ta ÖSO ve Irak bayraklarıyla yapılan kutlamalar öğrencilerin tepkisini çekti. Ortaya çıkan görüntüler tartışma konusu olurken Rektör'den açıklama geldi.

Gaziantep Üniversitesi'nde 19 Mayıs'ta OSÖ ve Irak bayrakları açıldı, öğrenciler tepki gösterdi!
20 Mayıs 2022 - 13:55 - Güncelleme: 20 Mayıs 2022 - 15:45


AYKIRI / HABER MERKEZİ

Gaziantep Üniversitesi'nde 19 Mayıs'ta çekilen görüntüler tartışılıyor. Okuldaki etkinliklerde bir grup Özgür Suriye Ordusu bayrağı açarken, bir başka grup da Irak bayrağı açarak halay çekti.

Üniversitenin öğrencileri, Gaziantep Üniversitesi Öğrenci Topluluğu (GAÜN) sayfasında görüntüleri yayınlayarak yaşananlara tepki gösterdi.

ÖSO BAYRAKLI KUTLAMA
Yayınlanan görüntülerin birinde ÖSO'ya ait bayrakları açan öğrenciler görülürken bir başka görüntüde ise Irak bayraklarıyla halay çekiliyor. 

REKTÖR 19 MAYIS'I UNUTTU, YARDIMCISI HATIRLATTI
Aykırı'ya konuşan Gaziantep Üniversitesi'nden bir öğrenci şunları söyledi:

"Resmen ikinci sınıf muamelesi yaşıyoruz artık. Kendimi bugün hiç bu üniversiteye ait hissedemedim. Bizim her yıl Bahar şenlikleri olurdu. Bu yıl yapılmadı ve yapılmayacak. Ayrıca bugün protokol vardı program için. Şahinbey Belediye Başkanı, Üniversite rektörü ve yöneticiler katıldı. Konuşmalarında her ikisi de 19 Mayıs'a değinmedi. Rektör tam konuşmasını bitirecegi esnada yardımcısı kulağına fısıldadı ve bunun üzerine rektör 'Evet arkadaşlarım simdi söyledi diyerek 19 Mayıs'ı içtensizlikle kutladı."

KENDİ ÜLKEMDE MÜLTECİ GİBİ HİSSEDİYORUM
19 Mayıs'ta ortaya çıkan görüntüler tartışılırken, öğrencilerden birinin "Bugün “Türkiye”nin gençlik bayramında kendi üniversitemde kendimi mülteci gibi hissettim.." ifadesi dikkat çekti.

ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNDEN AÇIKLAMA
Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Özaydın, sosyal medyadaki eleştirilere tepki göstererek, yapılan etkinliğin Uluslararası bir gençlik festivali olduğunu söyledi. İşte Özaydın'ın o açıklamaları:

"Üniversitemizde 107 Ülkeden 6 bin 500 öğrenci eğitim görmektedir. GAÜN Uluslararası Gençlik Festivali uzun yıllardır Üniversitemizde her yıl coşkulu bir şekilde kutlanmaktadır. Sosyal medyada paylaşılan sadece Suriyeli öğrenciler için yapılan eğlence gerçeği yansıtmamaktadır."

ÖĞRENCİLERDEN REKTÖRE TEPKİ
Rektörün, Twittter hesabından yaptığı açıklamalara öğrencilerin tepki gösterdikleri görüldü.


loading...

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Osman
    1 ay önce
    Suriyeliler gönderilmesi gerekiyor çünkü bilinçli bir şekilde gönderilsin ülkemde yabancı istemiyorum