Fatih Altaylı'dan Gürsel Tekin tepkisi: Siz kimi geri yollayacaksınız bir anlatsanız

Fatih Altaylı, "1 milyon Suriyeli çocuk Türkiye'de doğdu. Onlar bizim çocuklarımız" diyen Gürsel Tekin'e cevap verdi. Altaylı, "1 milyon çocuğu Türk ailelere mi dağıtacaksınız? Yok eğer doğal olarak ana babaları da kalacaksa siz kimi geri yollayacaksınız bir anlatsanıza" dedi.

Fatih Altaylı'dan Gürsel Tekin tepkisi: Siz kimi geri yollayacaksınız bir anlatsanız
14 Mayıs 2022 - 21:13


HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in “Burada 1 milyon Suriyeli çocuk doğdu. Bunlar bizim çocuklarımız. Onları nasıl entegre ederiz bunu düşünmemiz lazım" ifadesine tepki gösterdi.

Altaylı, “1 milyon çocuk doğmuş. Peki çocuklar burada kalacaksa ana babaları yollayıp 1 milyon çocuğu Türk ailelere mi dağıtacaksınız. Yok eğer doğal olarak ana babaları da kalacaksa siz kimi geri yollayacaksınız bir anlatsanıza" dedi.


Fatih Altaylı'nın yazısı şöyle:
Siz hangi siyasi partinin hangi konuda ne düşündüğünü, hangi soruna nasıl bir çözüm önerdiğini, Türkiye’yi nereye götürmek istediğini, nasıl bir Türkiye hayal ettiğini biliyor musunuz!

Biliyorsanız lütfen bana da anlatın. Çünkü ben bilmiyorum. İktidar partisi dahil, hiçbir partinin ne yapmak istediğini, neyi hedeflediğini ben çözemiyorum.

Mesela iktidar partisi. Neyi, niçin yapıyorlar emin olun bilmiyorum.

Mesela göçmen konusu. İktidar göçmenler meselesinde, 15 gün kadar önce “1 milyon göçmeni Suriye’ye geri yollayacağız. Bunlar için en az 100 bin konut inşa edeceğiz” dedi mi? Dedi. Hem de en yetkili ağızdan.

Bundan 1 hafta sonra aynı en yetkili ağız, bu kez bu göçmenlere en fazla iş veren patronların derneği MÜSİAD’da “Göçmen misafirlerimizi hiçbir yere yollamıyoruz. Suriyelisi, Afganlısı, Pakistanlısı hepsinin başımızın üzerinde yeri var” dedi mi? Dedi!

Peki gerçek fikri hangisi! Hangisini yapmayı planlıyor biliyor muyuz! Tabii ki, hayır…

Ya da dış politika. Bir buçuk ay önce Batı ittifakının vazgeçilmez parçasıyız, NATO ile birlikte hareket ediyoruz. Türkiyesiz bir NATO düşününler hayal görüyor dediler mi! Dediler.

Dün ne yapıldı peki! Nedenini kimsenin anlamadığı bir şekilde Finlandiya ve İsveç’e veryansın etmeye başladık ve NATO’nun bu yöndeki gelişme planını veto edeceğimizi belirttik.

Neymiş, teröristler bu ülkede imiş. Yahu teröristlere ABD’den fazla destek veren mi var, Rusya’dan fazla yüz veren mi var ya da bu teröristler bu ülkeye dün mü gitti diye sormadan soralım “Batı ile ilişkilerimiz konusunda iktidar ne yapmayı düşünüyor” bilen var mı? Tabii ki yok.

Muhtemelen bu yoka iktidarın kendisi de dahil. Keza bölge politikası, keza Arap politikası hepsi bu bilinmezliğin içinde. Peki iktidar böyle de, muhalefet ya da Ana Muhalefet farklı mı!

İktidara gelirse CHP’nin ABD ile ilişkileri nasıl yöneteceğini, AB planını, Rusya ile mevcut hem sorunlu hem dostane ilişkileri ne yapacağını, Arap politikasının nereye evrileceğini, bölge politikasının ne olacağını bilen var mı! Yok.

Bırakın onu, başımızdaki göçmen belası ile ilgili CHP’nin ne düşündüğünü bilen, anlayan var mı! Birkaç yıl önce “Suriyeli göçmenler raporu” hazırladılar. Rapor, bir entegrasyon planıydı aslında.

Bu insanları Türkiye nasıl sorunsuz biçimde kendi içinde eritir planı. Geri göndermekten falan söz etmiyordu. Buna mukabil genel başkanları birkaç hafta önce çıktı “Geri göndereceğiz” dedi.

Peki o rapor niyeydi o zaman? Şimdi de bir başka CHP’li çıktı “Burada doğan çocuklar bizim çocuklarımız, gönderemeyiz” diyor.

1 milyon çocuk doğmuş. Peki çocuklar burada kalacaksa ana babaları yollayıp 1 milyon çocuğu Türk ailelere mi dağıtacaksınız. Yok eğer doğal olarak ana babaları da kalacaksa siz kimi geri yollayacaksınız bir anlatsanıza.

Başta da dediğim gibi, en temel ve basit mesele dahil, hangi partinin ne düşündüğünü, ne yapmayı planladığını, ne istediğini bilmiyoruz. O yüzden de içimizde sürekli varolan his, “Binmişiz bir alamete…” hissi.

Bu yüzden de aslında hiçbir yere gidemiyoruz. Olduğumuz yerde debelenip duruyoruz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum