CHP'li Gürsel Tekin: Türkiye'de doğan Suriyeliler bizim çocuklarımız

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Suriyeliler hakkında konuştu. Tekin, "Burada 1 milyon çocuk doğdu. Bunlar bizim çocuklarımız. Onları nasıl entegre ederiz bunu düşünmemiz lazım" dedi.

CHP'li Gürsel Tekin: Türkiye'de doğan Suriyeliler bizim çocuklarımız
14 Mayıs 2022 - 09:16 - Güncelleme: 14 Mayıs 2022 - 09:24


Sığınmacı sorunu ve Suriyelilerin geri dönüşü konuşulurken siyasilerden "Entegrasyon" açıklamaları gelmeye devam ediyor. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun ardından İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de "Entegrayon" dedi.

Almanya kontrolündeki DW Türkçe'ye konuşan Gürsel Tekin: "Suriyelilerin yüzde 30'unu gönderemezsiniz. Onlar göçmen değil, seçmen olmuş artık. Burada 1 milyon çocuk doğdu. Bunlar bizim çocuklarımız. Onları nasıl entegre ederiz bunu düşünmemiz lazım" diye konuştu. Tekin'in açıklamaları şöyle:
"Can ve mal güvenliğini sağlarsanız inanın yüzde 70'i gider, buna hiç tereddütünüz olmasın. Diğer yüzde 30'unu göndermek ise mümkün değil, yerleşik hale gelmiş durumdalar çünkü.

Geçenlerde toptancıların olduğu bir bölgede 1300 civarında işyeri olduğunu ve 250'sinin Suriyeli iş adamlarına ait olduğunu gördüm. Bunların gitmesi mümkün değil. Bunlar göçmen olmaktan çıkıp seçmen olmuşlar artık. Yerleşik hale gelmişler. Ama sefalet içinde yaşayanların kesinlikle gidebileceğini görüyorum ve hissediyorum. Ama can ve mal güvenliğini böylesi bir coğrafyada bugünden yarına sağlamak ve göndermek mümkün değil

Bana göre Türkiye Cumhuriyeti'nin topraklarında ve hastanelerinde doğdu. Bunlar bizim çocuklarımız; anneleri, babaları, aileleri hangi ülkenin insanı olursa olsun. Bunları nasıl entegre edeceğiz, bu konuda ne yaptınız şimdiye kadar mesela? Bu çocuklar sağlıklı beslenebiliyor mu, eğitim alabiliyor mu, nasıl yerlerde yaşıyorlar? Hiçbir şey yok. Aşama aşama entegre ederseniz elbette olur. Birçok Avrupa ülkelerinde benzerlerini görüyoruz."


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mustafa KUYU emekli öğretmen
    3 gün önce
    Bu CHP den hiçbir şey olmaz!Başkanları başka,mvlleri başka konuşuyor.Sonra da bizim oylarımız niye artmıyor diye kara kara düşünüyorlar.!İşte vatandaş bu nedenle benim de kayıtlı üyesi olduğum bu partiye güvenemiyor(!)