Faiz kararı Yeni Şafak'ı sevindirdi: Faiz lobisinin baskı ve tehditlerine rağmen cesur bir karar

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 18'den yüzde 16'ya düşürmesi, Şahap Kavcıoğlu'nun yazarı olduğu Yeni Şafak'ı sevindirdi. Yeni Şafak, faiz kararını "Ekonomiye can suyu" ifadeleriyle haberleştirdi.

Faiz kararı Yeni Şafak'ı sevindirdi: Faiz lobisinin baskı ve tehditlerine rağmen cesur bir karar
22 Ekim 2021 - 13:44
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizini 200 baz puan düşürerek yüzde 16'ya indirdi. Karar sonrası Dolar, Euro ve gram altın rekor kırdı. Dolar 10 liraya dayanırken, Euro 11.20 TL'yi aştı. 

Merkez Bankası’nın piyasaları hareketlendiren kararı gazetelerin manşetlerine taşınırken, faiz kararına sevinen tek gazete Yeni Şafak oldu. Şahap Kavcıoğlu'nun da Merkez Bankası Başkanı olmadan önce yazarlığını yaptığı gazete, faiz indirimini "Ekonomiye can suyu" diyerek servis etti.

"FAİZ LOBİSİNİN TEHDİTLERİNE RAĞMEN CESUR BİR KARAR"
Haberde, “Merkez Bankası, faiz lobisinin baskı ve tehditlerine rağmen cesur bir kararla faizi 2 puan indirerek 16’ya düşürdü. Güçlü indirim yatırım, üretim, istihdamı artırmak isteyen işletmeler ile vatandaşların finansmana daha düşük maliyetle ulaşmasını sağlayacak. 16 ay sonra ilk kez geçen ay 1 puanlık indirime giden MB indirim serisini sürdürmüş oldu.” İfadelerine yer verildi.AKP’ye yakın Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, Merkez Bankası'nın faiz indirimiyle ilgili olarak "TL değersizleştikçe fakirleşiyoruz, birçok ürüne anında zam gelecek" demişti.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    1 ay önce
    Mekke'de Hz. Muhammed'e düşman bildiğimiz Ebu Cehil bile 10 Bin nüfuslu Mekke halkına Tayyip Erdoğan kadar insanlara zulüm etmedi düşman değildi. Ey ahali, İslamı anlamayan AKP'li geri yobazlar gelin ben sizleri İslamı anlatayım.