Fahiş fiyatların ardından İstanbul'da kira hareketliliği: İlçeler arası göç başladı!

Satılık ve kiralık konut fiyatlarında yaşanan fahiş artışların ardından İstanbul'da hareketlilik başladı. Yüksek kiralı semtlerde yaşayanlar, daha düşük kiralı ve merkeze uzak semtlere taşınmaya başladı.

Fahiş fiyatların ardından İstanbul'da kira hareketliliği: İlçeler arası göç başladı!
13 Haziran 2022 - 17:20


Hayat pahalılığıyle birlikte kiralık ve satılık konut fiyatlarında da fahiş artışlar yaşandı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde kiralık ev fiyatlarına yüzde 100'ü aşan zamlar yapıldı.

Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar gibi ilçelerde yaşayan bazı vatandaşlar, kiraların daha düşük olduğu Arnavutköy, Sancaktepe, Beylikdüzü, Esenyurt gibi ilçelere taşınmaya başladı.

Emlakçılar, “Bölgemizdeki kira ücretlerini öğrenmek için her gün vatandaşlarımız bizi arıyor. Şehir içindeki kira artışları halkı daha makul yerleşim yerlerine göç etmeye sevk ediyor” dedi.

"EV FİYATLARI 13-14 BİN CİVARINDA"
Yeni Şafak'tan Rabia Şenol'a konuşan iş değişikliği nedeniyle ev değiştirmek zorunda kalan A.I., “Kadıköy’de oturuyorum. Bizim ev eski ve kiram 4.500 TL. İşimden dolayı taşınmam gerekiyor ama Kadıköy’de ev fiyatları 13-14 bin civarında. Geçen sene aynı standartlarda bir evin kirası 4.500-5000 TL civarındayken bu yıl 13 bin’e yükseldi. O yüzden biz de mecburen Çekmeköy’e taşınmayı düşünüyoruz. En azından orada kiralar 3-4 bin arasında. Kira fiyatlarındaki artış bizi uzak yerlere taşınmaya mecbur bıraktı” dedi.

"KİRAMIZ 6 BİNE YÜKSELDİ"
Bağcılar’dan Beylikdüzü’ne taşınan A.Ş., ise şöyle konuştu: “4 kişilik bir aileyiz ve Bağcılar'da oturuyorduk. Normal şartlarda Bağcılar İstanbul’un en uygun bölgelerinden biri fakat burada bile kiralar o kadar fazla arttı ki ev sahibi kiramızı 6 bin liraya yükselti. Biz de kiraların daha uygun olduğu Beylikdüzü’ne taşındık. Şu an burada 2 bin civarında kira ödüyoruz. Aldığım maaş anca burada oturmamıza yetiyor.”

"MERKEZE UZAK YERLER REVAÇTA"
Çekmeköy’de bulunan bir emlakçı, şu bilgileri verdi: ”Çekmeköy’e çok fazla talep var. 2 ayda en fazla 2 evi kiraya verdik. Piyasada kiralık ev sıkıntısı yaşanıyor. Eskiden kiracı bulamazdık, şimdi de kiralık ev bulamaz olduk. Kiralık daire sorgulaması için her gün arıyorlar. Şu an Ümraniye’de 7-8 bin, Maltepe’de 9-10 bin arası evler kiralanıyor. Vatandaş da geçinemediği için zor durumda kalmaktansa şehirden daha uzak ilçelere taşınıyor. Bizim Çekmeköy’de ev kiraları 3-4 bin arası olduğu için buraları tercih ediyorlar.”
loading...

YORUMLAR

  • 0 Yorum