Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan açıkladı: Sedat Peker'in videolarında 'Cumhurbaşkanlığı' detayı!

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, Sedat Peker'in paylaştığı videolarda yaptığı açıklamalar ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Tantan, Peker'in iddialarıyla ilgili 'Cumhurbaşkanlığı'na dikkat çekti.

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan açıkladı: Sedat Peker'in videolarında 'Cumhurbaşkanlığı' detayı!
24 Mayıs 2021 - 12:12 - Güncelleme: 24 Mayıs 2021 - 12:24
Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, suç örgütü yönetmek suçlamasıyla aranan Sedat Peker'in paylaştığı videolardaki Uğur Mumcu, Erkan Yıldırım ve diğer iddialar hakkında açıklamalarda bulundu. Tantan, Peker'in iddialarını "Beni kullanın" mesajı olarak değerlendirdi.

Sadettin Tantan, Peker'in ortaya attığı iddialarla Cumhurbaşkanlığı’na üstü örtülü “Beni yabancı servislere terk ettirmeyin, beni siz kullanın” mesajı verdiğini ifade etti. Tantan, "Peker, yurtdışından iddialarda bulunuyor. Konuşurken, Cumhurbaşkanlığı’na hiç toz kondurmuyor. Aksine Cumhurbaşkanlığı’nın önünü açıyor. Tasfiye edilmesi gereken isimleri masanın, halkın önüne koyuyor" diye konuştu.

"MUMCU'NUN FAİLLERİNİN BİRÇOĞU YAKALANDI"
Tantan, Peker’in yayımladığı son videoyu ve Mumcu cinayetini değerlendirdi. İstanbul’da 17 Ocak 2000’de Beykoz’da bir hücre eve yapılan Hizbullah baskını sonrasında, hücre evlerinde onlarca cesedin bulunduğu, hücre evlerinden alınan disketlerin çözümlerinin yapıldığını anlattı.

Ardından “Uğur Mumcu Uzun Takip (UMUT) operasyonun başlatıldığını işaret eden Tantan, bu operasyon sonucunda Mumcu’nun faillerinin birçoğunun yakalandığını ifade etti. Ancak Mumcu cinayeti ile ilgili “O örgütü yönlendiren irade kim tartışmasının hala devam ettiğini” vurgulayan Tantan, o günkü İran istihbaratı yetkililerinin Türkiye’deki faaliyetlerine bakılması gerektiğinin altını çizdi.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre, Tantan, “Peker’in devlet içinde nasıl bu kadar büyüdüğüne” ilişkin videolardaki açıklamalarını da örnek göstererek, Peker’in o videolarda, “17 yaşından itibaren devletin içindeyim. Her türlü hizmetin içinde bulundum’ diyor. Aslında ‘Beni yabancı servislere terk ettirmeyin, beni siz kullanın’ diye iktidara mesaj gönderiyor. ‘Benim dönüş biletimi yok ettiniz’ diyor” ifadelerini kullandı.

"ABD'DEN İCAZET ALAN, BOP'UN ÖNÜNE GETİRİLEN BİR YAPI"
Bugün Türkiye’nin “hukuk devletinden uzaklaştığı ve tek kişinin görüşüne kitlendiği için derebeylere teslim olduğuna” dikkat çeken Tantan, "İçişleri Bakanlığı ya da A KParti iktidarı Peker’e ve suç örgütlerine karşı ne tür bir adım atmalı" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“Atamaz. Şunun için atamaz. ABD’den icazet alan, Türkiye’de siyasi parti kurup, iktidara getirilen, Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) önüne getirilen bir yapı. Nedir BOP’un içeriği? Bütün kurumların içini boşaltmak. Altını kirletmek. İnanç değerlerini kirletmek. Toplumun değerlerini çökertmek. Bütün bunlar yapıldı mı, yapıldı. Tek bir kişi Türkiye’yi değiştirip dönüştürdü. BOP çerçevesinde bunlar aynen uygulamaya konuldu.”

Hukuk devletlerinde bu türlü yapıların olamayacağını, ancak Türkiye’de “hukuk devletinin inşa edilemediğini” belirten Tantan, modern bir devlet için; özgürlük, adalet ve güvenlik olması gerektiğini vurguladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum