Erdoğan'ın 33 yıl önce Bulgaristan'dan gelen Türkler için söyledikleri yeniden gündemde

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Sığınmacılara kapılarımız sonuna kadar açık, onları asla kovmayacağız" açıklamasının ardından 33 yıl önceki sözleri gündem oldu. İşte Erdoğan'ın Bulgaristan'dan gelen 300 bin Türk için söyledikleri...

Erdoğan'ın 33 yıl önce Bulgaristan'dan gelen Türkler için söyledikleri yeniden gündemde
09 Mayıs 2022 - 16:27 - Güncelleme: 09 Mayıs 2022 - 16:43


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'deki Suriyelilere yönelik yeni bir çıkışa imza attı. Erdoğan, "Sığınmacılara kapılarımız sonuna kadar açık. Ülkemize sığınan bu kardeşlerimize sonuna kadar sahip çıkacağız. Onları asla bu topraklardan kovmayacağız" dedi.

Erdoğan'ın sözlerinin ardından 33 yıl önce Refah Partisi İl Başkanı olduğu dönemde yaptığı konuşma gündem oldu.  Bulgaristan'daki Türklerin Türkiye'ye gelmesini eleştiren Erdoğan, 300 bin Türk için şu ifadeleri kullanıyor:

“Ne dedi Bulgaristan'a? Gelin dedi ya ne kadar varsa gelin dedi. Tamam güzel gelin diyorsun ama bak Ahmet Mehmet asgari ücrete talim ediyor. Ülke insanı aç, kadınını satıyor, kızını satıyor, çalıştırıyor. Sen buna çözüm bulamamışken, gelin diyorsun. Bunları nereye yerleştireceksin?

Kapıkule'de bir anons: Muamelesi biten soydaşlarımız istediği yere gidebilir. 780 bin kilometre kare emrinize amadedir. Eee tabi bu insanlar geldi. Kim geldi? Casus mu değil mi? Bir de bakıyorsunuz ki Ercüment Konuk falan çıkıyor. Gelenlerin içinde 5 bin casus var.

Ey Allah'ım Yarabbi. Bu nasıl perhiz bu nasıl lahana? Bu nasıl bir devlet anlayışı?

Adam sana vize üstüne vize uyguluyor, sen oradan Türk olduğu için değil, Müslüman olduğu için kovulan 300 bin insan, dikkat edin bu ifademe, nazik ifade olduğu için söylüyorum dikkat edin 300 bin insan kovuluyor. Ve adam ne diyor 'Biz onları Türk olduğu için kovmadık. Bunlar Bulgar vatandaşı Müslümanlardır' diyor.

Ve biz bu insanların oradaki haklarından vazgeçiyoruz, isteyen istediği yere gider diyoruz. Nereyi veriyoruz, okul yurtlarını onlara veriyoruz. Okullar açılıyor, başınızın çaresine bakın diyoruz. Eee başının çaresine nasıl bakacak bu insanlar. Bursa'nın park bahçelerinde 'ahlaksızlığa bak' diyorlar."


YORUMLAR

  • 0 Yorum