Erdoğan Biden görüşmesi nasıl geçti? Erdoğan'dan 1915 sorusuna yanıt: "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi"

Erdoğan-Biden görüşmesi sona erdi. Günlerdir merak edilen görüşme sonrasında Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin yorumu dikkat çekiciydi: "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi."

Erdoğan Biden görüşmesi nasıl geçti? Erdoğan'dan 1915 sorusuna yanıt: "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi"
14 Haziran 2021 - 21:48 - Güncelleme: 14 Haziran 2021 - 22:11

AYKIRI

İktidara yakın medyanın günlerdir Erdoğan'ın Biden'e haddini bildereceği ve Türkiye'nin gereken cevapları vereceği şeklinde propagandasını yaptığı görüşme sona erdi.

Biden'ın ABD başkanı olduktan sonra ilk kez buluştuğu Erdoğan ile görüşmesi yaklaşık 90 dakika sürdü.

Görüşme sonrasında kameraların karşısına geçen Erdoğan, Türkiye'den götürülen iktidara yakın gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan'ın "1915 olayları gündeme geldi mi" sorusuna verdiği yanıt ise dikkat çekti: "Hamdolsun hiç gündeme gelmedi."

Ancak Erdoğan, Brüksel'e gitmeden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Biden'in 1915 olaylarına ilişkin sözlerini kabul etmediklerini ve görüşmede mutlaka gündeme geleceğini belirtmiş, "Türkiye, rastgele bir ülke değildir" ifadelerini kullanmıştı.

BIDEN İLE TANIŞMAM ÇOK ÇOK ESKİ
"Yüz yüze görüşmemiz NATO'daki zirveyle birlikte gerçekleşiyor. Benim şahsen Biden'la görüşmem, tanışmam yeni değil, çok çok eski. Türkiye-ABD arasındaki bu süreç, bugün yüz yüze yaptığımız görüşme yarım saati aşkın ikili görüşme yaptık. Sonra heyetlerle yapıldı."

PATRIOT KONUSU
"Bizim Patriotlar konusundaki düşüncemiz malum bilinen düşünceydi. Bu konuda ABD Patriotları vermedi. Biz de S-400'ü almak durumunda kaldık. Böyle bir süreçten geliyoruz. Bu konularda savunma sanayiinde neler yapabiliriz? Savunma ve Dışişleri Bakanlarımız kendi aralarında görüşsünler dedik. Görüşme sonrasında bizler adımları atalım kararına verdik. Bizim 100 milyar dolarlık hedefimiz var. Şu anda henüz 22-23 milyar dolar civarında. Biz bunları aşmamız gerekiyor. Bu konuda kendileriyle mutabakatımız oldu. Aşı vesaire bunları görüşme fırsatımız oldu. Sayın Biden'la verimli bir görüşmeyi gerçekleştirmiş olduk.
İlişkilerin devamı açısından olumlu olduğunu söylüyorum. Temennim odur ki, şu anda, kendisini ayrıca Türkiye'ye davet ettim. Yoğunluklarını aştıktan sonra Türkiye'ye gelebileceğini ayrıca söyledi."

YORUMLAR

  • 0 Yorum