Erdoğan açıkladı: Biden ile mutabık kaldık, anlaştık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Roma'daki G-20 Zirvesi hakkında konuştu. Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'a kitabını takdim ettiğini ve mutabık kaldıkları konuları anlattı.

Erdoğan açıkladı: Biden ile mutabık kaldık, anlaştık
01 Kasım 2021 - 14:32

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Roma'daki G-20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Joe Biden ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında konuştu. "G-20 Roma Zirvesi'ni hamdolsun başarıyla tamamladık" diyen Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden'a kitabını takdim ettiğini belirtti.

"MUTABIK KALDIK, ANLAŞTIK"
ABD ile anlaşılan konulara dair kounşan Erdoğan, "Güvenlik, savunma, ticaret, terörle mücadele ve bölgesel konular başta olmak üzere aramızdaki bütün konularla ilgili ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldık, anlaştık." dedi.

Erdoğan şunları söyledi:
"Sayın Biden ile samimi ve yapıcı havada bir toplantı yaptık. Toplantıda Mevlüt Bey, İbrahim Bey ve Hakan Bey benimle birlikteydiler. Kendisinin yanında da Dışişleri Bakanı ile güvenlik ve istihbarattan sorumlu isimler vardı. Toplantıyı gayet olumlu bir havada devam ettirdik. Afganistan, Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz konularında iş birliğimizi güçlendirmenin yanı sıra özellikle de ekonomik ilişkilerimizi çok daha yoğun bir şekilde devam ettirme kararı aldık. Bunun için de arkadaşlarımıza gerekli talimatları verdik. Hemen Hazine ve Maliye Bakanlarımıza muhataplarıyla çok daha sık görüşmelerini söyledik. Böylece inşallah ekonomide ikili ticaret hacminde 100 milyar dolar hedefimize ulaşırız ve bu yolda yürürüz.

Tabi NATO ittifakı ve stratejik ortaklık bağlamında atılacak adımları da istişare etme fırsatını bulduk. Hepsinden öte tabi bizim bu F-35 konumuz var. Malum bizim 1 milyar 400 milyon dolarlık yaptığımız bir ödeme var. Bununla ilgili olarak da F-16 tedarikini müzakere ettik. Bu konuda da kendilerinden olumsuz bir yaklaşım görmedim. Tam aksine yine bununla ilgili de Savunma Bakanlarımız birbiriyle görüşecekleri gibi Dışişleri Bakanlarımız da muhataplarıyla görüşerek inşallah iki ülke ilişkilerini ilgilendiren bu hassas konuyu da neticelendirmeyi umuyoruz.

Biden “Çok kısa zamanda netice alamayabiliriz. Biliyorsunuz iki farklı bölümden, Temsilciler Meclisi ve Senato’dan geçiyor. Malum, durum 50-50 ama ben elimden geleni yapacağım” dedi. Ben de kendisine “Bunu başarabileceğinize inanıyorum ve bu konuda şu anda ağırlığın sizde olduğunu görüyorum” dedim. İnşallah Savunma Bakanlarımız da birbirleriyle görüşmeleri devam ettirecekler. Bugünkü toplantıya katılan arkadaşlarımızın bu işi yakın markajda tutmasıyla inşallah bunu nihayetlendirirsek, burada iki tane önemli başlığımız olacak; biri tedarik, biri de elimizdeki F-16’ların modernizasyonu. Bunların da o arada inşallah yapılma durumu söz konusu olacak.."


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mert
    3 hafta önce
    Seni Biden bile kurtaramaz, son fotoğrafının tadını çıkar. Bir gün gelecek Sandıklar bu Halkın önüne gelecek. Senin imam hatipliğin, dindarlık masken, İslam'da riyakar yapın, sandıklardan çıkan oylarla katlanıp dürülüp bir paçavra gibi savrularak suratına çarpılacak.