Enerji Bakanı Dönmez'den 'kalıcı yaz saati uygulaması' açıklaması

Vatandaşlar ve siyasiler tarafından sık sık tartışma konusu olan kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'den açıklama geldi.

Enerji Bakanı Dönmez'den 'kalıcı yaz saati uygulaması' açıklaması
10 Ocak 2022 - 09:28

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP Milletvekili Burak Erbay’ın kalıcı yaz saati uygulamasıyla ilgili soru önergesini yanıtladı.

Milliyet'ten Mehtap Gökdemir'in aktardığına göre Bakan Dönmez, uygulamadan bu güne kadar 3,97 milyar TL tasarruf edildiğini aktararak "Mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır" dedi.

Bakan Dönmez şu ifadeleri kullandı:
"Uygulamanın başlamasından bu yana elde edilen tasarruf yaklaşık 6.82 milyar kWh olup, bu tasarrufun parasal karşılığı tek zamanlı tarifeye göre 3.97 milyar TL, üç zamanlı tarifeye göreyse 5.94 milyar TL'dir. Bununla birlikte, AB komisyonu tarafından üye ülkeler 28 Mart 2021'den itibaren tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletilmiş olup, üye devletler bu yönde kararlarını kendileri alacaktır. Tüm bu gelişmeler doğrultusuna mevcut saat uygulamasının değiştirilmesi yönünde bakanlığımızın bir çalışması bulunmamaktadır."


YORUMLAR

  • 0 Yorum