2022'ye zamlarla giriyoruz! Elektriğe ve Doğalgaza tarihi zam!

Türkiye, 2022'ye bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş zamlarla giriyor. Elektriğe yüzde 125, Doğalgaza ise yüzde 50 zam geldi, işte detaylar...

2022'ye zamlarla giriyoruz! Elektriğe ve Doğalgaza tarihi zam!
01 Ocak 2022 - 11:29 - Güncelleme: 01 Ocak 2022 - 11:39

Türkiye, 2022'ye dair ekonomik umutların yılın ilk saatlerinde gelen zam haberleriyle erteliyor. Elektriğe, Cumhuriyet tarihinin en büyük zamlarından biri gelirken hemen ardından Doğalgaz'a da zam geldiği açıklandı.

Elektrik fiyatlarına ticarethaneler için %126, meskenler için ilk 150 kWh altına %52, 150 kWh üstüne ise %127 zam geldi.

DOĞALGAZ ZAMMI DUMURA UĞRATTI
Elektriğe gelen zam haberinden saniyeler sonra Doğalgaza da tarihi zamlar geldi. Zam haberini duyuran BOTAŞ konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamada, Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki gelişmeler zam nedeni olarak gösterildi. 

İşte BOTAŞ'ın o açıklaması:

2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte olup, bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize aynı oranda yansıtilmamıştır.

1 Ocak 2022 tarihi itibari ile tüketicilerimizi imkânlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır.

Bu kapsamda, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

 Konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında %25

 - Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında %15

- Elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatında %50 

Oranında artış yapılmıştır.

ELEKTRİK ZAMMI DA YAZILI AÇIKLAMAYLA DUYURULDU
EPDK’dan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen yasa kapsamında kademeli tarife uygulamasına geçildiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

Kademeli tarifenin hedefi dar gelirli vatandaşlarımızı korumak ve enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmaktır. Bilindiği üzere pandemi koşulları sebebi ile hammadde fiyatlarında yaşanan artışlar sonucunda enerji maliyetlerinde de çok büyük artışlar meydana gelmiştir.

Dünya spot piyasalarında elektrik üretiminde kullanılan kömür fiyatlarında; 5 kat, doğal gaz fiyatlarında ise 10 katlık artışlar olmuştur. Türkiye enerji sektörü de bu süreçte, küresel düzeyde ortaya çıkan olağanüstü maliyet artışlarından etkilenmiştir. Ancak kurumlarımız arasındaki iş birliği ile bu artışlar tüketicilerimize asgari düzeyde yansıtılmıştır.

Ayrıca devletimiz vatandaşlarımızı bu artışlardan koruma amacıyla elektrik faturalarında yarısını, doğal gazda ise beşte dördünü karşılayarak 2021de toplamda 100 milyar liralık bir destekte bulunmuştur.

Gelinen noktada enerji piyasalarının sürdürülebilirliği, maliyet bazlı fiyatlandırmanın ve öngörülebilirliğin sağlanması için zorunlu hale gelen bir düzenleme yapıldığı aktarılan açıklamada, “Verimlilik odaklı kademeli tarifeye geçiş ile birlikte 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren mesken aboneleri için aylık 150 kWhe kadar olan tüketim miktarları için nihai fiyat 1,37 TL/ kWh, aylık tüketimlerin 150 kWhın üstündeki kısmı için ise 2,06 TL/ kWh olarak uygulanacaktır


YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İsimsiz
  2 hafta önce
  Yaparsa ak parti yapar. Uçuyoruz.
 • Batık gemi
  2 hafta önce
  Ne bekliyordunuz ki. Asgari ücrete gelen zammı işveren nereden finanse edecekti. Boylelikle enerjiye P zam demek igneden iplige 0 zammin habercisi demektir.